Péct cukroví doma nebo si ho koupit? Za oboje si letos připlatíme

0
364

V některých domácnostech se již nachýlil čas k přípravám na Vánoce a zadělává se těsto na perníčky, které se pečou s největším předstihem. Stále více žen však tuto aktivitu rádo předá někomu jinému a cukroví si objedná v cukrárnách nebo drobných firmách. Kvůli dražším surovinám a energiím však zaplatíme více než loni.

V žebříčku cukroví stále vede klasika

Vánoční cukroví je nedílnou součástí vánočního stolu. Konzervativní Češi pečou po generace stále stejné druhy cukroví jako jsou linecká kolečka, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda či pracny, a právě tyto druhy patří mezi nejoblíbenější. Dříve se naše babičky chystaly na Vánoce už od listopadu a tradičně připravovaly i desítky druhů cukroví. To už teď tolik neplatí, mladší generace nechává přípravy spíše na poslední chvíli a peče se také méně druhů cukroví než dříve. Přibývá i experimentů se „zdravějším“ cukrovím, které neobsahuje tolik cukru nebo je „raw“, tedy nepečené. Také vzrůstá zájem o bezlepkové nebo dia cukroví, které bývá především u bezlepkového ještě dražší kvůli bezlepkové mouce.  

Kolik dáme za kilo cukroví?

Poptávka po koupi vánočního cukroví je především ve větších městech vysoká. Objednat si ho můžete ve vybraných pekárnách, ale inzerátů na přípravu cukroví je před Vánoci plný internet, pro některé ženy je to vítaná forma přivýdělku. Hygienici však varují před prodejem od jednotlivců, kteří nemají živnost, odpovídající provozovnu a potravinářský průkaz. A kolik tedy zaplatíme? Cena 1 kg cukroví se pohybuje okolo 500 Kč, ale může se lišit podle kvality surovin a podle toho, zda se jedná o vyhlášené pekařství nebo o maminku na mateřské.

Také jistě zaplatíte rozdílnou částku ve větších městech a v mimopražských regionech. Podle kvality a místa se cena může vyšplhat i na 800 Kč za kilo. Obecně si letos za cukroví bohužel připlatíme i doma, a to kvůli dražším energiím a surovinám – rapidně se za poslední roky zvýšily ceny másla, vajec, mléka i ořechů. Pokud se tedy rozhodnete pro koupi hotového cukroví, nezapomeňte, že vyhlášení pekaři mají již nyní spoustu objednávek, proto se vyplatí zamluvit si vánoční sladkosti co nejdříve.

Budete letos péct cukroví sami, nebo si ho koupíte hotové?

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here