Na co dávat pozor, když vybíráme rum

0
239

Design, věk, země původu nebo základní suroviny – podle čeho jednoduše vybírat rum, pokud si chceme vychutnat jedinečný zážitek nebo udělat radost někomu dalšímu? Přečtěte si tipy, jak poznat to nejlepší, co se z cukrové třtiny vyrábí.

Nejlepší radu získáte v některém z moderních barů, které v posledních letech v České republice vyrostly. Pracují tam většinou barmani, kteří se zajímají o poznávání nových chutí. Doporučí vám něco, co mají sami rádi. Z jejich rad můžete při ochutnávání určitě vycházet. „Pokud hledáte, dle čeho se řídit, když máte chuť okusit skutečně dobrý rum, doporučuji jednoduše navštívit zajímavý bar nebo restauraci a nechat se inspirovat,“ nabádá Bartek Masłowski, ambasador ambiciózní značky kolumbijského Dictador.

Odkud rumy pochází

Na rozdíl v chuti a charakteru rumu mají vliv jednotlivé suroviny. Základ pravého rumu tvoří buď šťáva z cukrové třtiny nebo melasa. „Například rumy značky Dictador jsou jedinečné svým základem tvořeným třtinovým sirupem, na rozdíl od běžnějšího použití melasy nebo cukrové třtiny samotné. Svým závěrem jsou více podobné hluboké chuti koňaků a jednosladové whisky,“ popisuje Bartek Masłowski.

Vybírat můžete i podle regionu. Oblast, odkud rum pochází, je určující pro jeho výsledné vlastnosti:

  • Rumy francouzského typu se z velké části vyrábí ze šťávy cukrové třtiny a díky tomu si zachovávají více její chuti. Jsou zpravidla dražší než rumy vyráběné z melasy. Tento druh rumu se vyrábí například na Haiti, Guadeloupe nebo Martiniku.
  • V anglickém stylu se vyrábějí rumy zpravidla tmavší, plnější s výraznější chutí melasy. Pocházejí většinou z Jamajky, Antiguy, Trinidadu a Tobaga.
  • Ze španělsky mluvících oblastí jako je například Kuba, Guatemala, Panama nebo Dominikánská republika, pochází tradičně jemnější rumy.

Jak je důležitý věk rumu?

Staří rumu označuje počet let, kdy lihovina zrála v dubových sudech. Věk je důležitý, ale není zásadní. Můžeme najít mnoho kvalitních pětiletých rumů. Na druhou stranu se do těchto méně zralých rumů často přidávají další složky jako vanilin nebo cukr, aby se zakryly nedostatky při destilaci. Když ale vychutnáváme dvacetiletý rum, oceňujeme v jeho chuti také úsilí a veškerou letitou práci, kterou do něj někdo vložil. Není to jen o konkrétním produktu, ale je to celé umění.

Rum jako dárek

Jak vybírat rum pro své kamarády? Pokud si nejste jistí jejich chuťovými preferencemi, doporučuji zaměřit se na design lahve. Rum už dávno není spojován pouze s piráty a námořníky. Trendem poslední doby je moderní vzhled lahve. Zajímavé balení bude zároveň ozdobou každého domácího baru.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here