Muži umí hubnout rychleji – je to spravedlivé? Ptejte se genů

0
132

Muži mají od dětství jinou figuru. Už na miminkách je vidět svalnatější a robustnější tělíčko než u dívek. Někdy se zdá až nespravedlivé, jak muž, i když nic nedělá a jí porce větší než jeho žena, je hubenější a pevnější než ona. Vše je dáno genetikou, říkají vědci.

Nejen od narození miminka, ale už od pravěku jsou geny naprogramovány tak, že muž je lovec, jehož pevné tělo musí být chráněno pevnými a houževnatými vrstvami masa a svalů a jeho vnitřní orgány i vrstvou tuku, která se usazuje v oblasti břicha. Ženy, které od pradávna byly považovány za rodičky, musí být chráněny právě v oblasti boků. Proto obě postavy jsou odlišné.

Nejen vliv potřeb přežití lidstva, ale i vnitřní výbava mají za následek různost postav obou pohlaví.  Jsou jimi ženský hormon estrogen, který dbá na udržení dostatečných tukových zásob pro případné těhotenství a mužský testosteron zase pomáhá nejen k mohutnějším svalům, ale i ke ztrátě břišní „pneumatiky“, která se naopak objevuje ve vyšším věku spojeném s úbytkem testosteronu.

Jaký jste somatotyp?

Dnes už můžeme určit také to, jaké predispozice mají jednotlivci i ke spalování tuků. Každý člověk je jinak geneticky vybaven, což lze poznat dle jeho somatotypu, tedy morfologie postavy. Prozrazují to místa, na kterých se ukládá tuk, a také míra „obalení“ těla svalovinou. Právě tyto vnější znaky napovídají, jakou má člověk tendenci k nabírání a spalování tuků. Základními somatotypy jsou ektomorf, mezomorf a endomorf, přičemž každý má svá specifika. Jedná se však o vyhraněné typy a průměrný člověk je pak jejich kombinací. Somatotyp je možné zjistit na základě měření u sportovního lékaře.

„Ektomorf má rychlý metabolismus, který spálí vše, jak tuk, tak svalovinu. Zjednodušeně řečeno nepřibere a zároveň nenabere svaly bez vhodně koncipovaného tréninku. Jeho metabolismus spaluje tak rychle, že po dlouhodobější pauze v cvičení může svaly opět rychle ztratit. Endomorf naopak dobře nabírá svaly, ale zároveň má tendenci špatně odbourávat tuky. Ženám s tímto somatotypem při cvičení rychle rostou svaly na rukou a nohou, což mnohdy nechtějí, stejně jako v případě převládající mezomorfní komponenty,“ vysvětluje výživový poradce programu Cambridge Weight Plan Ing. Lukáš Vrána. Mezomorf představuje „zlatý střed“, snadno nabere svaly a udrží si je, při dietách zase lépe ztrácí tukové zásoby. Mezomorfové proto často bývají úspěšní sportovci.

Znát svůj somatotyp proto může být užitečné pro sestavení vhodného jídelníčku nebo tréninkového plánu. Hlavním faktorem, který má na svědomí rozdílné spalování tuků u mužů a žen je totiž právě ve svalovině. Muži při stejném výkonu vydají více energie, a to jednoduše z toho důvodu, že jsou většinou těžší. Zároveň mají více síly, proto mohou podat náročnější výkon, zvednout větší váhu. Průměrně proto muži při fyzických výkonech spálí více energie.

Dieta není jen ženská záležitost

Při rozhodnutí zbavit se přebytečných tuků pomocí diety je v každém případě zapotřebí postupovat s rozvahou, případně s odborným dohledem, který pomůže vyvarovat se častým chybám. K těm patří třeba hladovky. „Při nárazovém zhubnutí je zdravotním rizikem vysoká pravděpodobnost opětovného nabrání hmotnosti, které ukazuje na špatně vyváženou stravu. Pokud někdo shodí a znovu nabere třicet kilogramů, má s vysokou pravděpodobností ve stravě výrazný energetický přebytek zvyšující riziko civilizačních chorob,“ dodává Lukáš Vrána. Ačkoliv muži mají ve spalování tuků genetickou výhodu, neznamená to, že dietní režim pro ně nikdy neplatí. V případě potřeby jim správně zvolený dietní program stejně jako ženám může pomoci k efektivní redukci nadváhy.

Základní somatotypy

  • Ektomorf – štíhlý a hubený, dlouhé končetiny a prsty, slabě vyvinuté svalstvo, slabá kostra
  • Mezomorf – svalnatý, silná kostra, široká ramena, úzké boky
  • Endomorf – menší, podsaditý, krátké končetiny a prsty, sklony k ukládání tuků

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here