Pět tipů kam vyrazit na vinobraní

0
364
Foto: pixabay.com

Víno, ženy, veselí, burčák a zpěv! To a mnohem více je největší vinařský svátek – vinobraní. Každoročně se na ni chystají desetitisíce turistů a milovníků vína! Největší tradiční vinobraní na Moravě se letos nekonají, ale to neznamená, že nebude kde slavit. Velká pódia a davy návštěvníků nahradí celé řada menších, ale o to autentičtějších oslav přímo ve vinařských obcích. Již od konce srpna až do začátku října se tak můžete těšit na parádní oslavu nové úrody vína.

Září je měsíc vínu zaslíbený. V tento čas si můžete užít nejvíce oslav vína, jeho úrody a plodnosti. Už řecký bůh vína Dionýsos proslul veselím a bouřlivými slavnostmi. A příchod nového ročníku vína se slaví i dnes bohatým kulturním program, ale hlavně vínem. Zatímco za monarchie byly slavnosti vína výsadou hlavně bohatších obyvatel, dnes jsou už naštěstí víno a radosti s ním spojené dostupné všem.

A na co se můžete těšit?

Na každém vinobraní probíhá ochutnávka vín z minulých ročníků. Náš unikát, burčák, teče proudem! Hudba hraje k tanci a poslechu. A samozřejmě nechybí spousta dobrého jídla. Někdy jsou součástí různé scénky a taneční představení či jiný kulturní program.

Kdy a kam letos na vinobraní?

12. září – Vinobraní Moravská Nová Ves

Tradiční vinobraní se koná v malebném prostředí sklepních uliček Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi, kde kromě tradičního programu čekají i otevřené sklepy místních vinařů s víny I prvním burčákem. Bohatý kulturní program pro dospělé potrvá do pozdních nočních hodin, ale během dne sin a své přijdou I děti.

12. září – Strážnické vinobraní

Slavnostní krojovaný průvod, jarmark tradičních lidových výrobků a gastronomických specialit, aktivity pro děti, ale i kulturně laděný program připravilo na letošní oslavy vinobraní město Strážnice. Chybět samozřejmě nebude ani víno či burčák.

18. – 19. září – Velkopavlovické vinobraní

Tradiční vinobraní se stánky s vínem, burčákem, dobrým jídlem a bohatým kulturním programem čeká návštěvníky v areálu u Sokolovny ve Velkých Pavlovicích. Při sobotním programu nebude chybět ani tradiční průvod se scénkou.

18. – 20. září – Mělnické vinobraní

Třídenní slavnosti v historickém městě nad soutokem Labe a Vltavy se konají třetí zářijový víkend. Těšit se můžete na pestrý program na čtyřech scénách, ale také na bohatou nabídku gastronomických specialit a řemeslných stánků. Svá vína a čerstvý burčák nabídnou vinaři nejen z českého regionu.

26.- 27. září. – XXIV. Karlštejnské vinobraní

Velkolepé středověké slavnosti proběhnou na hradě i v podhradí letos na Karlštejně už po čtyřiadvacáté. Tradičně budou přichystány ochutnávky vín, burčáku, ale i historické tance, souboje šermířů a další vystoupení nespočtu postav ve stylových gotických oděvech.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here