Kterým jídlům byste se měli vyhnout, když léčíte ledviny?

0
1897

Ledviny jsou nepostradatelným orgánem, který je zatím zcela nenahraditelný uměle, lze je pouze transplantovat z těla dárce. Člověk dokáže žít i s jednou ledvinou, díky čemuž je možné darovat orgán i živým člověkem, a není proto nutné čekat na úmrtí, jako je tomu třeba v případě srdce. I tak bychom si ale svých ledvin měli vážit a jíst zdravěji. Jenže pozor. I na první pohled zdravá jídla mohou ledvinám značně uškodit! Kterým potravinám byste se měli vyhýbat, pokud léčíte ledviny?

Avokádo

Ano, tolik chválené a opěvované avokádo není jen prospěšné. Může i uškodit, a to právě lidem s citlivějšími ledvinami nebo s ledvinovým onemocněním. Jedno avokádo samozřejmě nikoho neohrozí. Ale pravidelná konzumace avokáda už může způsobit potíže. Proč? Obsahuje hodně draslíku.

Draslík je nutný prvek například pro fungování srdce a oběhové soustavy, ale jeho přemíra v organismu rozhodně dobrá není. Způsobuje svalové křeče nebo dokonce nepravidelný srdeční rytmus.

Ledviny se snaží draslík z těla vyloučit pomocí většího odvodu moči, což je ovšem nápor na jejich zvýšenou činnost. A začarovaný kruh je tu. Takže i když vás potěší cena avokáda v online letáku Albert1, rozhodně si pro sebe vezměte jen jedno. Vaše ledviny vám poděkují.

Banány

Situace s banány je obdobná, protože i banány jsou významným zdrojem draslíku. Zdravý člověk by měl denně sníst asi 3 500 – 4 700 mg draslíku. Jenže člověk, který trpí potížemi s ledvinami, by měl draslíku za celý den sníst mnohem méně.

No a banán s hmotností 150 g obsahuje cirka 540 mg draslíku. Proto i velké slevy banánů v online letácích Billa2 by vás měly nechávat chladnými, případně byste měli banány dopřát své rodině, když má ledviny v pořádku. Ale nikdy to s nimi nepřehánějte!

Kiwi, špenát, rebarbora nebo řepa

Říkáte si, že to už snad ani není možné – další typicky zdravé potraviny, co ohrožují ledviny? Ano, je to tak. Dietetici, jako třeba doktorka Manuela Pastoreová z nemocnice Humanitas v Miláně, často upozorňují, že zrovna kiwi, špenát, rebarbora nebo řepa obsahují šťavelany, které ve spojení s vápníkem mohou vést k vytváření ledvinových kamínků. Doktorka Pastoreová to uvedla v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera, ze kterého převzali informace v rádiu Frekvence 13.

Pomeranče, řapíkatý celer

Diuretika v podobě draslíku jsou ve velké míře obsažena i v pomerančích nebo v řapíkatém celeru, zejména pokud je konzumujeme v podobě šťávy. Celý pomeranč nebo řapíkatý celer v salátu ničemu nevadí. Ale vypít najednou plnou sklenici pomerančového džusu či celerové šťávy, to je obrovský nápor na ledviny! Pozor na to!

Jestliže jste však milovníci zeleninových šťáv a nemůžete si odepřít pravidelnou skleničku denně, zkuste podpořit své ledviny třeba lichořeřišnicí. Znáte tuhle bylinku? Umí podpořit nejen imunitu, ale právě i ledviny a močové cesty. Přípravky z ní často bývají v cenových akcích v lékárnách, ale i v drogeriích, tak si je pohlídejte na webu Letákomat.cz4

Sůl

Že sůl škodí ledvinám, o tom jsme se ve škole učili všichni. Jenže pozor, sůl nelze z jídelníčku zcela vyřadit, protože zrovna ledviny se bez soli vůbec neobejdou. Správně je zlatá střední cesta při dolním okraji onoho středu. Solit méně, ale solit.

Maso a mléčné výrobky

Maso a mléčné výrobky obsahují spoustu bílkovin a také purinů, které se mohou v ledvinách srážet a tvořit další typ ledvinových kamínků. Navíc se přílišnou konzumací masa komplikuje přirozené vylučování odpadu z těla, o které se starají ve velké míře právě ledviny.

Co dělat, abychom se o ledviny celkově dobře starali nejen tím, že budeme jíst zdravěji, ale i kvalitněji žít? Snadný návod na správnou životosprávu pro udržení ledvin v kondici najdete mimo jiné i na stránkách Magazínu iDNES.cz5.

Velké pozor tu adresují hlavně analgetikům, na která si mnoho lidí rádo zvyklo jako na běžnou součást života. Některá analgetika totiž podle zjištění lékařů mohou v kombinaci s malým přísunem tekutin způsobit zhroucení cirkulace krve v ledvinách, což vede k jejich selhání.

Zdroje:

  • 1. Leták Albert. Dostupné na Letákomat.cz. URL: https://www.letakomat.cz/albert/
  • 2. Leták Billa. Dostupné na Letákomat.cz. URL: https://www.letakomat.cz/billa/
  • 3. Zdravé potraviny nejsou bez viny. Z kiwi můžete mít ledvinové kameny. A vadí i voda! Dostupné na Frekvence1.cz. URL: https://www.frekvence1.cz/clanky/zdrave-potraviny-nejsou-bez-viny-z-kiwi-muzete-mit-ledvinove-kameny-a-vadi-i-voda.shtml
  • 4. Letáky v kategorii zdraví a kosmetika. Dostupné na Letákomat.cz. URL: https://www.letakomat.cz/zdravi-a-kosmetika/
  • 5. Osm rad, jak pečovat o své ledviny, aby byly zdravé. Dostupné na iDNES.cz. URL: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-pecovat-o-ledviny.A150311_092038_zdravi_pet

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here