Když je srdce pod tlakem, musí být i pod kontrolou

0
229
Zdroj: unsplash.com

Neustálý stres, málo pohybu a s tím související nadváha, tedy celkově nezdravý život si po čase vyžádají řadu zdravotních obtíží. Bez ohledu na věk. Možná vás upozorní na špatnou fyzickou kondici zadýchávání, bušení srdce, možná se vaše obtíže teprve chystají k útoku. V každém případě: ruku na srdce: není čas na změnu nebo aspoň návštěvu lékaře?

Totéž platí v případě, že máte některou z civilizačních chorob v rodinné anamnéze (cukrovku, kardiovaskulární choroby, obezitu…). Víte, že právě následky nezdravého životního stylu vedou nejčastěji k nemocem srdce a ty patří v ČR k nejčastějším příčinám úmrtí? I tak se snaží varovat kardiologové v Ostravě své pacienty, kteří přicházejí obvykle nikoli na preventivní prohlídku, ale až v situaci, kdy je trápí obtíže. Mezi nejčastější patří dušnost, bušení srdce, tlak na hrudi, srdeční arytmie.

První šetření v ordinaci

Kardiolog musí nejdřív provést důkladné fyzikálního vyšetření a zjistit rodinnou anamnézu. Fyzikální vyšetření zahrnuje změření krevního tlaku, pulsu, výšky a váhy pacienta. Kardiolog si poslechne, proklepe a prohmatá hrudník, orientačně zhodnotí svalové a osové držení těla, neurologické reflexy, natočí EKG (elektrokardiogram), který zaznamenává elektrickou srdeční aktivitu a dá mu informace o srdečním rytmu a frekvenci a odhaluje jejich poruchy. Už v ordinaci velmi často zjistí, že pacient trpí vysokým krevním tlakem, krevním rozborem, který následuje, se často přidá vysoký cholesterol, případně cukr v krvi. K tomu už stačí připočítat jen kouření, nadváhu, nedostatek odpočinku, stres v zaměstnání a všechny předpoklady k infarktu myokardu jsou na světe. Vysoký cholesterol nebolí, ale tuky se postupně ukládají v tepnách, které ztrácejí pružnost, kornatí a zužují se. Pomalu se ucpávají a nedostatečný průtok krve, případně odtržení části cholesterolového plátu způsobuje nemoci jako je ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Podobnými riziky jsou cukrovka a vysoký krevní tlak.

Co dál? Životní styl a farmaka

Dle zjištěných výsledků kardiologové nejen v Ostravě nastavují léčbu. Ta spočívá v komplexní změněn životního stylu. Strava bez živočišných tuků (podporují rozvoj aterosklerózy, zvyšují cholesterol v krvi), naopak plná zeleniny, ovoce, vlákniny, rostlinných tuků, ryb a libového masa. Pravidelný pohyb (chůze, běh, plavání, jízda na kole…), dostatek pobytu v přírodě, kvalitní spánek, nekouřit, nekonzumovat příliš alkoholu.
V případě, že nepomohou režimová opatření, jsou potřeba léky na srdce: léky na snižování cholesterolu a krevního tlaku, léky na srdeční arytmii a jiné dle speciálních diagnóz.

Častá vyšetření, která vás mohou čekat

Kardiolog obvykle doporučí další vyšetření, která sledují nejrůznější parametry fungován srdce:

ECHO – echokardiografie – je ultrazvukové vyšetření srdce. Jedna ze základních vyšetřovacích metod zobrazí srdce v pohybu, ověří jeho schopnost pumpovat krev, změří jeho rozměry nebo ověří stav chlopní.

Sono srdce – se provádí při podezření na onemocnění v oblastech srdečního svalu, nitroblány srdeční, chlopní a osrdečníku. Vyšetření může odhalit například tekutinu v osrdečníku, vrozené vývojové vady, infekční onemocnění chlopní a nádory srdce.

Ergometrie – zátěžový test, který ukáže, jak reaguje kardiovaskulárního systém na fyzickou zátěž. Testování je snadné: šlapání na kole. V průběhu sportovního výkonu se monitoruje srdeční akce na EKG a pravidelně měří krevní tlak. Ergometrie dodá kardiologovi informace o reakci organismu na zátěž, o reakci krevního tlaku a pulsu, odhaluje poruchy srdečního rytmu závislé na zátěži a odhaluje projevy ischemické choroby srdeční. Na základě správné interpretace zátěžového testu lze pak navrhovat další diagnostická a léčebná opatření. Test slouží též ke kontrole pacientů, kteří již podstoupili specializovaný kardiologický nebo kardiochirurgický zákrok (např. angioplastiku nebo aortokoronární bypass).

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here