Jak vybrat víno k jarním pokrmům? Inspirujte se radami sommeliera

0
138

První jarní zelenina, mladé maso a čerstvé bylinky jsou suroviny, o které si naše chuťové buňky říkají hlavně na jaře. Do těla nám totiž po zimě umí napumpovat dávku energie i chybějící vitaminy. A jaká vína se k těmto pokrmům nejvíc hodí? Odpověď se přímo nabízí. Přece mladá a svěží.

Divoké bylinky zpět na výsluní

Libeček, kopřiva, petrželka a další bylinky chutnají nejlépe na jaře, když jsou křehké a šťavnaté. Hodí se do salátů, polévek a dalších teplých pokrmů. Návrat na výsluní českých kuchyní slaví i medvědí česnek. Na rozdíl od známějšího bratříčka má méně výraznou chuť, ale stejné množství vitamínů, hlavně vitaminu C, antioxidantů a působí protizánětlivě. Přidává se do pomazánek, vyrobit z něj můžete i výborné pesto. „K pokrmům, kde hlavní roli hrají bylinky, se hodí suchá bílá vína. Doporučil bych Müller Thurgau nebo Ryzlink rýnský z vinařství Habánské sklepy. Obě vína mají osvěžující vyváženou chuť, která bude s bylinkami v krásném souladu,“ říká sommelier David Král.

Nádivka nejen o Velikonocích

Nádivka na Velikonoce nesmí chybět. Byla by ovšem škoda si ji dopřát jen jednou v roce. Existuje mnoho receptů, obdobně jako u bramborových salátů, základ však většinou tvoří pečivo, uzené maso a bylinky. K bylinkové nádivce se hodí plnější Sauvignon Víno Mikulov Sommelier Club, který má příjemné ovocné aroma a pěknou kyselinku. Díky vyvážené chuti nádivku doplní a pikantní kyselinka zase zaručí, že pokrm bude působit svěže.

Čerstvé saláty z jarní zeleniny

Co by to bylo za jaro bez salátů z jarní zeleně! Nejlepší je brát suroviny od lokálních pěstitelů, kteří jako první zeleninu nabízí ředkvičky, špenát a listové saláty. Saláty můžete kombinovat s růžovým i bílým vínem. Důležité je, aby bylo lehké a mělo dobrou kyselinku. Pokud máte ve spíži ještě Svatomartinské, klidně jej podávejte. Nejpozději by se mělo vypít do Velikonoc, později už může ztrácet svoji svěžest a lehkost. S vínem lze snoubit také populární chřest a vytvořit tak neotřelé chuťové kombinace. Chřestové speciality, polévky, těstoviny i zapečené pokrmy, ideálně doprovodí svěží bílá vína, například Chardonnay či Rulandské bílé.

Na jaře hraje prim mladé maso

Pokud nedržíte jarní půst, připravte si pečeni. Pro jaro jsou typická mladá masa, jako je jehněčí či kůzlečí, v doprovodu kořenové zeleniny. S těmito druhy masa nejlépe ladí lehčí červená vína s příjemnou, a ne příliš výraznou kyselinkou. „K jehněčímu a kůzlečímu bych zvolil například Rulandské modré z Habánských sklepů. Plná chuť masa se spojí s jeho harmonickou tříslovinou a ovocnými tóny malin a borůvek, a vznikne tak výtečný chuťový zážitek,“ doporučuje David Král. K jarnímu kuřátku i pečenému králíkovi zvolte spíše šťavnatější bílé, jako je Ryzlink vlašský.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here