Jak si doma pomoci s posílením imunity? Doplňte vitamíny z klíčků nebo kimchi

0
211

Je těžké zachovat si optimismus a veselou mysl, když na nás celý den útočí zprávy o počtu nemocných a šíření epidemie. Situaci nelze podcenit, ale také nemusíme pasivně sedět doma a podléhat obavám. Právě v tomto období je nejvhodnější doba na to, zaměřit se na posílení své obranyschopnosti, abychom z případného střetu s jakoukoliv nemocí vyvázli co nejlépe.

Nakličte si doma mungo nebo obilniny, je to snadné

Čerstvé klíčky jsou plné vitamínů a minerálů a hodí se do salátů, pomazánek nebo jako ozdoba polévky či hlavního jídla. Klíčky jsou snadno stravitelné a bohaté na bílkoviny a enzymy, jsou proto ideální do jarního jídelníčku. A co vše můžeme naklíčit? Zkuste čočku, hrách, cizrnu nebo oblíbené mungo fazolky. Také řeřicha, vojtěška či obilniny jako špalda, oves, žito nebo ječmen vám doma vyklíčí. Semínka ke klíčení koupíte v prodejnách zdravé výživy za pár korun, nekupujte je v zahradnictví, kde bývají semena určena k sadbě namořená a pro klíčení tedy nevhodná. Nejsnadnější na naklíčení je řeřicha setá, kterou postačí vyskládat na navlhčenou vatu, a za pár dní uvidíte první výhonky, které můžete sklízet. Na pravidelně zavlažované vatě můžete naklíčit i semínka hořčice, jetele nebo vojtěšky.

Luštěniny a obiloviny můžeme naklíčit ve speciální nakličovací misce, ale postačí nám i seřízlá plastová láhev či větší zavařovací sklenice. První krok je nechat semena přes noc nabobtnat ve vodě, posléze propláchnout a umístit do zvolené nádoby. Měli bychom je nechat klíčit na tmavším místě a semena bychom měli pravidelně alespoň dvakrát denně proplachovat pod tekoucí vodou, aby byla stále vlhká, ale neměla by stát ve vodě. Brzy se dočkáme prvních výhonků a můžeme konzumovat.

Využijte síly zázvoru

Zázvor je oblíbený jako lék proti nachlazení, ale můžeme ho využít i preventivně jako posilovač imunity. Oblíbený je zázvorový čaj z čerstvého zázvoru, který dochutíme citronem a medem. Z těchto stejných ingrediencí si můžeme vyrobit i silný zázvorový likér, který vyhubí množství bakterií. Jak na to? Podle receptu z blogu Zásadně zdravě potřebujeme 500 g zázvoru, 5 ks citrónů, 150 ml kvalitní vodky a pro dochucení 10 lžic medu. Oloupeme zázvor i citróny a zvlášť je za pomoci kvalitního odšťavňovače odštavníme. Poté smícháme v poměru 1:1:1 zázvorovou a citrónovou šťávu s vodkou. Dochutíme dle potřeby tekutým medem a uložíme do sklenice na tmavé místo, kde vydrží likér až půl roku. Užíváme dle potřeby s mírou, doporučuje se malý panák denně jako prevence onemocnění.

Připravte si doma kimchi, korejský salát plný vitamínů

Posledních několik sezón se stalo hitem fermentování zeleniny. Kimchi, tedy pikantní kvašený zeleninový salát, si můžeme snadno připravit i doma a tím mít po ruce nálož plnou vitamínů, vlákniny a minerálních látek. Podle posledních výzkumů sídlí zásadní část imunity ve střevech a kimchi působí jako silné probiotikum. Jdete do toho? Připravte si 1 hlávku pekingského zelí, 1 větší svazek jarní cibulky, 1 cibuli nakrájenou na nudličky, 1 mrkev, 5 lžic soli na nasolení, 2 lžíce drceného chilli, 4 stroužky drceného česneku, 1 lžičku čerstvého strouhaného zázvoru, dle chuti 2 lžíce rybí omáčky.

Zeleninu nakrájíme na tenké plátky, cibuli a mrkev nakrájíme na nudličky. Nejdříve nasolíme pekingské zelí nakrájené na přibližně 5 cm dlouhé špalíčky. Necháme ho přibližně dvě hodiny odležet a následně proplachujeme ve vodní lázni, aby se smyla přebytečná sůl. Připravíme si pastu z chilli, česneku, zázvoru a rybí omáčky a smícháme ji s nakrájenou zeleninou a se zelím. Poté naplníme do větší sklenice a necháme v teple fermentovat. Můžeme nechat den nebo až tři dny podle chuti. Když nám bude salát chutnat, umístíme láhev do ledničky, kde se fermentace zastaví a můžeme takto salát uchovat až několik týdnů. Takto připravené kimchi lze podávat jako salát k hlavnímu jídlu nebo jej zakomponovat do některého asijského receptu.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here