Jak se v létě osvěžit? Zapomeňte na zmrzlinu, jde to i zdravě

0
255
Foto: pixabay.com

Léto ještě nekončí a teploty by měli dosáhnout přes 30 stupňů Celsia. Letní počasí je spojené se sluncem i vysokými teplotami. Člověk by se rád zchladil. Podle výživových odborníků nabízí kupříkladu zmrzlina jen chvilkový pocit osvěžení, ba naopak může být velmi kalorická. Jak se tedy v létě ochladit a navíc zdravě?

Více ovoce a zeleniny

Ovoce a zeleninu byste měli konzumovat v syrovém stavu. Letní jídelníček by měl být lehký, svěží a dobře stravitelný. Největší podíl by měla zabírat sezonní zelenina, která zasytí, ale nezatěžuje tělo zbytečnými kaloriemi. Je složena zejména z vody, obsahuje také velké množství vlákniny a řadu cenných minerálních látek a vitamínů,“ upozorňuje Alena Přídová z Naturhouse.

Tepelná úprava může do určité míry chladivé účinky snižovat. Pozor se ale musí dávat na příliš přezrálé plody, a to kvůli vyššímu obsahu cukru. Největší ochlazení tělu poskytnou z ovoce například jablka, středně zralé banány, borůvky, jahody a samozřejmě citrusy. Ze zeleniny doporučujeme rajčata, hlávkový salát, ředkvičky, hrách nebo mungo výhonky. Ovoce a zeleninu je vhodné dodávat v podobě čerstvých šťáv nebo vychlazených polévek na způsob španělského gaspacha.

Tip 2: Zakysaná mléka a kefíry

Ochlazující efekt mají především podle Aleny Přídové zakysaná mléka, kefíry nebo bílé jogurty. S nižším obsahem cukru a tuku se míra ochlazení zvyšuje. Ideální je jíst bílé jogurty s čerstvým ovocem, které zároveň neobsahuje velký poměr cukru.

Tip 3: Ochlazující síla bylinek

Bylinky, jako například máta či meduňka, nejen že skvěle chutnají v osvěžující limonádě pokojové teploty, ale také by měly obohatit váš jídelníček a nahradit ve větší míře sůl. Obzvlášť chladivé účinky má meduňka, bazalka, máta nebo kopr. Natrhané na jemné kousky v chladivé zakysané smetaně vytvoří i velmi chutnou zálivku na zeleninový salát.

Tip 4: Nezapomínejte pít

„Červené maso často v horkých dnech zbytečně zatěžuje trávení, ale ryby při vhodné úpravě jsou na letní dny přímo ideální,“ radí hlavní výživová poradkyně. Dopřejte si také luštěniny, které v české stravě často chybí, přitom jsou při správné úpravě výborně stravitelné, pomáhají čistit střeva a dají se připravit na spoustu lahodných způsobů. Zapomínat bychom neměli ani na pravidelný pitný režim, který by se měl ideálně skládat z neperlivé vody ochucené například o plátky citronu a máty. Vypijte alespoň 1,5 l vody denně, tělo se vám za to odvděčí krásnou pletí a spoustou energie.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here