Pozitivní vztah k zdravému jídlu se buduje už od prvních příkrmů. Dbejte proto na správnou životosprávu dětí již od kojeneckého věku. Přinášíme vám zdravé recepty pro batolata od Mgr. Markéty Beranové, která spravuje instagramový účet recepty_pro_synka.
Stravování u nejmenších dětí bývá problematické. Názory na stravování se v průběhu let mění, a tak musejí maminky mnohdy poslouchat dobře míněné rady tchýní a maminek, které by miminkům podávaly jídla, které se dnes jeví jako nevhodná. Když si však stanovíme nějaké stravovací cíle, často „nespolupracují“ ani samotné děti a námi připravené dobroty mnohdy odmítají.
Příliš nepomáhají ani někteří výrobci potravin. Přestože se produkty tváří zdravě, často obsahují zbytečně přidané látky, jako je cukr či zahušťovadla… „Vždy si čtu složení, snažím se vyhýbat cukru, soli a palmovému oleji. Přestože se nepovažuji za „bio matku“, synovi vybírám hlavně lokální a BIO produkty. Ty se dají často sehnat levněji, nežli produkty bez tohoto označení. Naštěstí je nabídka jídel pro děti široká a je z čeho vybírat,“ říká Markéta Beranová.
Snídaně, svačinky, obědy, večeře
Vařit pro batole není žádná věda, obvykle je jídlo připravené do půl hodiny. Strava dítěte by měla být pestrá, ale zdravá. Pokud máte možnost, dávejte dítěti ovoce a zeleninu hlavně ze zahrádky či tu, která je vypěstovaná v ČR. Nemusíme se samozřejmě vyhýbat ani dovezeným potravinám, například z banánu se dá vykouzlit hned několik receptů a nahrazuje cukr. Cca od roka dítě může i alergeny, jako je bílek nebo kravské mléko, takže se jídelníček rozšiřuje. Součástí jídelníčku by mělo být stále také mateřské nebo umělé mléko, které odborníci doporučují podávat dětem až do 3 let.
Maminka radí jídelníček na celý den
„K snídani obvykle synovi dávám mléčnou kaši s ovocem, vajíčka, různé palačinky nebo wafle. Asi nejoblíbenější jsou u nás banánové palačinky. K svačině doporučuji jogurt, ovoce a třeba kefír. Obědy bývají různé, tvoří je hlavně maso, zelenina, obilniny, jako je kuskus či quinoa, a zeleninové placky. Odpolední svačiny bývají často složeny z jogurtu, ovoce, zeleniny, přesnídávky nebo domácí muffin nasladko i naslano či domácí brumíci. K večeři bývají opět oblíbené zeleninové placky, kam někdy přidávám i obilniny či maso, polévky nebo prostě jen pečivo s pomazánkou či lučinou. Občas člověk musí improvizovat, když syn nechce rozmačkaný banán nebo přesnídávku, přidám rýžovou mouku a osmažím na ghi placičky. V této formě to zmizí vždy. Velmi oblíbené jsou u nás také křupky všeho druhu nebo rýžová kolečka“, říká Beranová, jež spravuje instagramový účet zaměřený na recepty pro batolata recepty_pro_synka a dodává: „Náš synek je naštěstí jedlík, a tohle jsou jeho oblíbené recepty:“
Banánoví brumíci
Vohdná snídaně něbo svačinka.
Potřebujeme (na 6 medvídků):
- 1 banán
- 40 g hladké mouky
- 1 vajíčko (do roka pouze žloutek)
- 2 lžíce oleje
- trochu kypřícího prášku bez fosfátů
Banán rozmačkáme, přidáme vajíčko a ručním mixérem mixujeme. Poté přidáme zbylé ingredience a znovu chvilku mixujeme. Těsto dáme do vymazané formy a pečeme cca 20 minut na 170 °C.
Zapečená zelenina s monzarellou
Hodí se jako oběd bez masa nebo večeře.
Na dvě baby porce potřebujeme:
- 1 monzarellu
- střední bramboru
- střední mrkev
- půlku menší cukety
- půlku menší cibule
- vajíčko (do roka pouze žloutek)
- trochu kuskusu
- asi 30 ml mléka (může být i umělé)
- máslo nebo ghi
- bylinky na dochucení
Můžeme použít i jinou zeleninu, dle zásob.
Zeleninu nakrájíme na kousky, přidáme ghi, bylinky a trochu kuskusu. Nakrájíme na slabé plátky monzarellu. Do pekáčku dáme vrstvu zeleniny a vrstvíme s monzarellou. Vychází to asi tři vrstvy zeleniny a dvě vrstvy monzarelly. Rozšleháme vajíčko, přidáme mléko a vše směsí zalijeme.
Pečeme cca 40 minut na 160 °C, do změknutí zeleniny.
Cuketovo bramborové placky
Hodí se jako svačina, večeře či příloha, fajn na cesty.
Na dvě baby porce potřebujeme:
- půlku střední cukety
- dvě menší brambory
- vajíčko (do roka jen žloutek)
- trochu hladké mouky dle potřeby
- tuk na smažení
Cuketové muffiny s monzarellou
Vhodné jako svačina či večeře.
Potřebujeme:
- malou cuketu
- malou mrkev
- monzarellu
- 50 g hl mouky
- vajíčko (do roka pouze žloutek)
- půl kypřícího prášku bez fosfátů
- trochu rajčatového protlaku
- oregano na dochucení
Cuketu, mrkev a monzarellu nastrouháme. Přidáme další ingredience a vytovříme hustší těsto.
Pečeme ve vymazané formě na muffiny cca 30 minut na 160 °C.
Banánové palačinky
Potřebujeme na 3-4 baby porce:
- zralý banán
- vajíčko (do roka žloutek)
- 210 ml mléka (do roka spíše umělé)
- hladkou mouku dle potřeby
- špetka kypřícího prášku bez fosfátů
- máslo nebo ghi na smažení
V misce rozmačkám banán, a přidám vajíčko. Mixuji ručním mixérem, prodám ostatní ingredience a znovu chvíli mixuji. Palačinky smažím na ghi.
Podáváme s ovocem a případně i s jogurtem, tvarohem…