Pokud se po letní pauze vracíte zpět k pravidelnému cvičení, určitě nezaškodí zopakovat si také pravidla pitného režimu. Co, kolik a kdy pít, radí fitness trenér a výživový poradce Petr Sedláček.
Hlavně po celý den
Pitný režim je jedním z nejdůležitějších pilířů zdravého životního stylu bez ohledu na to, zda cvičíte, nebo ne. Na dostatečný příjem tekutin je proto třeba myslet průběžně během celého dne, nejen na tréninku. Pro někoho je jednodušší, když pije perlivou vodu, jiný potřebuje v nápoji cítit chuť. Obojí je cesta, jak přijmout dostatek tekutin.
Čistá voda je základ
Základem pitného režimu by měla být čistá voda. Ta vám úplně postačí i v případě, že trénujete jen rekreačně a vaše tréninky trvají méně než 90 minut. Jestliže cvičíte déle nebo se věnujete vytrvalostním sportům, do pitného režimu byste měli zařadit i tzv. elektrolytické nápoje, které jsou důležité pro správné fungování svalů. Vyhnete se tak křečím nebo jiným těžkostem.
Kalorie raději v jídle
Častým dilematem při řešení pitného režimu bývá otázka – s cukrem, nebo bez? Odpověď závisí na tom, jaký cíl cvičením sledujete. Pokud se snažíte zhubnout, je lepší kalorie „sníst“ než je vypít. Proto doporučuji především čistou vodu nebo nápoje bez cukru.
S bublinkami opatrně
Fitness centra běžně nabízejí klientům možnost nabrat si vodu nebo namíchat si vlastní nápoj – ať už iontový, energetický nebo proteinový. Kromě čisté kohoutkové vody můžete použít i perlivou. Faktem ale je, že silně sycené nápoje s nadbytkem oxidu uhličitého nevyhovují během cvičení každému a některé lidi mohou nafukovat. Proto já osobně doporučuji milovníkům bublinek domácí výrobník perlivé vody. Intenzitu bublinek si můžete regulovat a vodu naperlit velmi jemně.
„Energeťák“ doplňte vodou
Specifickou kategorií jsou energetické nápoje. Obsahují kofein a další přidané látky, zejména vitamíny, což nikdy není na škodu. Vhodné jsou pro doplnění energie před tréninkem nebo během něj. O to více vody ale doporučuji vypít během tréninku. Určitě nedoporučuji pít energetický nápoj po odpoledním nebo večerním cvičení, protože kofein má dlouhý poločas rozpadu. Důležité je též uhlídat si celkové množství kofeinu přijatého za den, abyste se neochudili o kvalitní spánek.
Zdroj: SodaStream