Seznamte se s netradičními odrůdami dýně

0
500
Foto: pexels

Dýně si již získaly pevné místo v českých kuchyní. S oblibou je používáme zejména do polévek a na podzim z nich vytváříme dekorace. V obchodech se obvykle začnou objevovat na přelomu léta a podzimu, avšak při vhodném výběru a skladování si je můžete vychutnávat po celou zimu.

Při výběru dbejte zejména na to, aby měla dýně nepoškozený povrch, který není promáčklý ani změklý. Stopka musí být zaschlá, aby se dovnitř nedostaly bakterie, které životnost dýně při skladování zkrátí. Zaschlá stopka je také důkazem, že dýně byla sklizena zralá. Dýni skladujte na suchém a tmavém místě, čímž si uchová svou barvu. Zejména světlé a bílé odrůdy potřebují pro udržení své barvy co nejméně světla.

Rádi byste vyzkoušeli i jiné druhy, než jen hokkaido, špagetovou a máslovou, ale nevíte, co z kterých dýní připravit? Nachystali jsme pro Vás přehled méně známých druhů dýní i s nápady, jak je využít v kuchyni. Od září tyto zajímavé odrůdy naleznete v prodejnách Tesco.

Sweet dumpling

1 2
Foto: tesco

Tato dýně má plody o hmotnosti přibližně 200 gramů a průměr okolo 8 cm. Plody jsou krémově bílé se zeleným žebrováním. Zelená barva zároveň tvoří skvrnky na povrchu celé dýně.

Vhodné využití: jak napovídá název „sladký knedlíček“, v kuchyních si tato dýně získala oblibu zejména svou sladkou chutí, díky které se hodí na pečení dezertů, k přípravě polévek a vynikající je i do ratatouille. Svými rozměry se také skvěle hodí k tvorbě podzimních dekorací.

Kamo kam

222222
Foto: tesco

Tato dýně pochází z Nového Zélandu a je velice malá, váží přibližně 600 až 800 gramů. Má oranžovou barvu s výrazným tmavě zeleným žebrováním. Dužina má lehce oříškovou chuť a lze ji smažit a péct. Díky pevné slupce ji lze snadno dlouhodobě skladovat na tmavém a suchém místě.

Vhodné využití: vynikající je s rozmarýnem, česnekem a chilli. Kromě vaření ji lze použít také jako dekoraci, například jako ozdobu do okenních truhlíků.

Mramorová dýně

ooo
Foto: tesco

Tato dýně Vás zaujme především svou netradiční barvou, pro kterou ji v Americe nazývají „šedý duch“. Po rozkrojení na Vás čeká sytě oranžová dužina, která se pro svoji tužší konzistenci hodí hlavně ke grilování a pečení. Chybu ale rozhodně neuděláte ani pokud z ní připravíte polévku. Plody jsou obvykle těžké 2-5 kg a z důvodu tuhé dužiny se příliš nehodí na vyřezávání dekorací.

Vhodné využití: díky tuhé dužině pomalu měkne a hodí se tak zejména ke grilování.

Cotton candy

m
Foto: tesco

Dýně vyniká zejména svou bílou barvou, kterou přímo vyzívá k pomalování. S průměrem až 25 centimetrů máte spoustu místa pro vaši kreativitu. Zkuste z ní vyřezat strašidelnou lampu, kterou následně spolu s dětmi pomalujete. Originální bude každý kus a sousedi vám budou závidět.

Vhodné využití: netradiční barva dýně z ní dělá nádhernou Halloweenskou dekoraci.

Nagydobosi

2 2
Foto: tesco

Tento druh dýně u nás není zatím známý, což je veliká škoda. Plody váží 5-8 kg a mají šedomodrou slupku. Při vhodném skladování vám vydrží minimálně osm měsíců. Můžete je tak skladovat celou zimu a postupně si z nich odebírat svou zimní dávku vitamínů a antioxidantů. Dužina je žlutá, měkká a vláčná s lahodnou sladkou chutí.

Vhodné využití: výborná je do polévek, pečených dezertů i dušená. Vhodná pro dlouhodobé skladování.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here