Dietoterapie: léčba atopie díky správné stravě

0
2525

Atopická dermatitida je takzvané multifaktoriální onemocnění. Jinými slovy jde o kožní onemocnění, které je spouštěno různými faktory a jedním z nich může být právě nevhodná strava, která způsobuje alergické reakce, anebo nedodává tělu živiny, které potřebuje.

Atopici se musí ve svém jídelníčku hlídat a mít se neustále na pozoru. Existuje hned několik způsobů, jakou formu dietoterapie zvolit.

Histaminová dieta

Histamin je hormon produkovaný buňkami v našem těle. Nejčastěji jej produkují například bílé krvinky.

Potraviny, které tento hormon obsahují, nejsou přímo alergeny, mohou však průběh atopického ekzému výrazně zhoršit. Mezi tyto potraviny patří například kvašená jídla, sýry, uzeniny, alkohol, nebo dokonce čokoláda.

Obecně platí, čím je potravina čerstvější, tím méně histaminu obsahuje.

Princip histaminové diety je velmi jednoduchý. Vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem histaminu, konzumovat co nejčerstvější potraviny s dostatečným množstvím nutričních hodnot.

Eliminační dieta

Do této diety můžeme zařadit také histaminovou dietu. V zásadě jde o pozorování a vyřazování nevhodných potravin.

Atopici musí být stále na pozoru a trpělivě sledovat alergické reakce na různé potraviny, ale také na prostředí, ve kterém se pohybují. Jakmile zjistí nějaký spouštěč je potřeba jej vyloučit ze svého jídelníčku.

Často se u eliminační metody volí také bezmléčná nebo bezlepková dieta.

Protizánětlivá dieta

Nelze se stále jen vyhýbat potravinám a neustále ze svého jídelníčku škrtat jednotlivé položky. Je potřeba se zaměřit také na potraviny, které naopak je potřeba do jídelníčku zařadit, protože mají protizánětlivý účinek, jsou velmi bohaté na nutriční hodnoty a mohou tak potlačit zánět v těle a zmírnit projevy atopie a ekzémy.

Mezi tyto skvělé protizánětlivé potraviny, patří například bobulové ovoce, jako jsou maliny, borůvky nebo hrozny. Dále sem patří ořechy a semena, jako například mandle nebo vlašské ořechy, které jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny a vitamín E. V neposlední řadě jsou to také tučné mořské ryby.

Pokud tedy volíte dietoterapii, jako jednu z možností léčby a prevence proti atopické dermatitidě, nezaměřujte se pouze na jednu z nich, ale kombinujte tyto metody tak, aby váš jídelníček byl pestrý.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here