Co to jsou superpotraviny a proč se vyplatí zařazovat je do jídelníčku

0
87
Foto: Pexels/Engin Akyurt

Experimentování se superpotravinami je tak zábavné a zdravé. Poznávat nové plodiny, chutě a kombinovat je s našimi běžnými jídly brzy přinese výsledky v podobě navýšení energie, celkové vitality a dobré nálady. Díky výjimečné koncentraci živin představují velké obohacení našeho jídelníčku. Superpotraviny jsou vhodné pro každého a stojí za to dozvědět se o nich více.

Co patří mezi superpotraviny

Superpotraviny jsou potraviny, které mají výjimečné výživové vlastnosti a mimořádný obsah vitaminů, minerálů, antioxidantů, stopových prvků, nenasycených mastných kyselin a dalších biologicky aktivních látek. Díky tomu podporují dobré zdraví a jsou prevencí proti onemocněním.

Pokud jste si hned představili zázračné šamanské bobule, ke kterým se jen těžko dostanete, máme pro vás skvělou zprávu. Mezi superpotraviny patří i některé běžné potraviny jako je česnek, zelí, jablko nebo slunečnicové semínko. Díky výrobcům vysoce kvalitních produktů, jako je Iswari, pak máme možnost čerpat nutriční výhody exotických plodů nabitých živinami.

Nové superpotraviny jako znovuobjevený trend

Jednou za čas se objeví trend, kdy se propaguje nová superpotravina. Ačkoli je její přínos známý již celá staletí, dostane najednou mnoho pozornosti a výrobci potravin ji přidávají do svých běžných produktů, aby byli „IN“. Tímto procesem si prošla quinoa, kustovnice čínská známá jako Goji, chia semena a další. Existují však i méně známé superpotraviny, které jsou pro nás v dnešní době dostupné a stojí za to obohatit jimi náš jídelníček.

Zajímavosti o exotických superpotravinách

KAKAOVÉ BOBY

Kakao dokáže navozovat pocity štěstí. Obsahuje totiž látky, které uvolňují endorfiny. Toto platí pro nepražené kakao v té nejlepší bio kvalitě. Skvělé jen tak na zobání, do smoothie či dezertů.

MACA

Superkořen, který roste tam, kde máloco přežije. V Andách. U nás ho můžete koupit ve formě prášku. Má širokospektrální účinky. Od navýšení libida, přes podporu růstu svalové hmoty až po zlepšení spánku.

ACAI

Superbobule, které se vyslovují „asají“. Malé temně modré plody, které rostou na palmě v Amazonii. Jsou považovány za elixír mládí a sehnat je můžete ve formě prášku, šťávy nebo mražené dřeně. Mají lehce trpkou chuť, proto je dobré Açai kombinovat se sladším ovocem.

MORINGA

Je známá jako zázračný strom. Všechny části stromu jsou totiž člověku prospěšné. Listy obsahují širokou paletu mikroživin a řadí se tak mezi nejbohatší zdroje vitaminů a minerálů. Obsahuje několikanásobně více vitaminu C než pomeranč, a to už stojí za pozornost.

MORUŠE BÍLÉ

Jsou považovány za klenot z říše ovoce. Známe jsou v sušené podobě, kdy v nich dojde ke koncentraci přirozeného cukru a díky tomu jsou velmi sladké a lahodné. V Číně byly konzumovány po tisíce let a dnes jsou důležitou součástí gastronomické kultury na Balkáně. Sušené rozemleté moruše dříve sloužily místo cukru ke slazení koláčů.

Kvalita superpotravin je zásadní

Pokud se rozhodnete zařadit do své výživy speciální druhy superpotravin, je zásadní pohlídat si jejich kvalitu. Chcete si nasypat do svého smoothie „přírodu“ ve své plné síle, ne levný zoxidovaný prášek pochybného složení. Jak kvalitního výrobce poznat? Příkladem může být firma Iswari, která nabízí ty nejlepší superpotraviny z celého světa a je lídrem s více jako patnáctiletou zkušeností v této oblasti.  Produkty jsou v bio kvalitě, certifikované, 100% přírodní bez konzervačních, dochucujících a plnících látek. Máte tak jistotu, že kupujete opravdovou kvalitu.

Kombinovat a střídat superpotraviny je chytré

Když zjistíte, kolik skvělých superpotravin existuje a co všechno obsahují, možná je budete chtít všechny. I zde ale platí pravidlo „všeho s mírou“. Každé lidské tělo je jedinečné a má své specifické potřeby. Představte si nabídku superpotravin jako švédský stůl. Někdo intuitivně sáhne po kakaových bobech, jinému zase bude vyhovovat více antioxidantů z açai bobulí. Vyplatí se proto superpotraviny chytře prostřídávat a nabídnout tělu širokou paletu živin, ze kterých si může vybrat.

8 tipů, jak mít superpotraviny v jídelníčku každý den

1. Připravte si ke snídani jáhlovou kaši a místo rozinek ji posypte sladkými sušenými plody Moruše bílé.

2. Ovesné vločky nechte nabobtnat v rostlinném mléce a v misce je posypte křupavou kombinací vlašských ořechů a nepraženým kakaem v podobě bio drcených kakaových bobů.

3. Potřebujete se nakopnout a povzbudit imunitu? Ovocno-zeleninovou šťávu z řepy, jablka, mrkve a zázvoru vytuňte jednou lžičkou bio prášku z Acai bobulí. Vitaminová bomba zajištěna.

4. Domácí Jogurtovo-ovocný nápoj obohaťte o bio Maca prášek. Super jako sytá a výživná svačinka.

5. Honí vás odpoledne mlsná? Zkuste místo bonboniéry sladké cizrnové kuličky s bio Kakaovým práškem oslazené čekankovou vlákninou. Perfektně uspokojí chutě na sladké a zlepší náladu.

6. Vyrobte si z obyčejných palačinek superpalačinky. Do těsta zamíchejte 1 lžíci výživného bio moringa prášku, který je nabitý vitaminy, minerály a je zdrojem bílkovin.

7. Do oblíbené krémové zeleninové polévky přidejte stroužek česneku a zakomponujte lžičku Maca prášku.

8. Nutně musíte nakopnout mozek, ale kakaové boby jsou pro vás příliš hořké? Vyzkoušejte neodolatelný snack Exótica. Kakaové boby potažené lahodnou vrstvou kokosového cukru. Atraktivní forma povzbuzení, vlákniny i hořčíku.

Doporučení na závěr

V dnešní době plné stresu je třeba zdraví podporovat ze všech stran. Superpotraviny jsou dostupnou a snadnou možností, jak tělu dodat významné nutrienty. Základ jídelníčku postavte na čerstvých potravinách a jako třešničku na dortu si ho každý den vylepšujte dary přírody jak z lokálních, tak exotických krajin.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here