Češi si oblíbili probiotika, lékárny zaznamenávají rekordní tržby

1
543

Důležitost probiotik si uvědomuje čím dál více lidí. V roce 2019 se v České republice prodala probiotika za 650 milionů Kč, což je o 15 % více než loni. Přípravky tohoto typu odborníci doporučují zejména po léčbě antibiotiky, která poškozují mikrobiotu střev, což může vést k problémům se zažíváním a k celkovému snížení imunity. Aby se množství užitečných bakterií v těle vyrovnalo, měla by se probiotika užívat dokonce ještě dva týdny po dobrání antibiotik.[ Odborníci však probiotika stále častěji zmiňují i v souvislosti s prevencí před různými onemocněními.

Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů prospěšné pro náš organizmus. „Správné množství probiotik ve střevech je zásadní pro imunitní i trávicí systém jak dospělých lidí, tak dětí. Jejich nedostatek a nerovnováha se může projevovat zhoršeným trávením, nadýmáním, průjmy nebo naopak zácpou, u žen i gynekologickými problémy. Navíc pomáhají tělu dětí i dospělých zotavit se z nežádoucích důsledků léčby antibiotiky,“ říká MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice. Probiotické látky se vyskytují v běžných potravinách, například v zakysaných mléčných výrobcích nebo jogurtech, kefírech či kvašené zelenině. Ale toto množství nestačí.

Obliba probiotik roste, kojencům pomáhají upravit střevní mikrobiotu

Pokud byste ale chtěli získat dostatečné množství probiotik pouze ze stravy, znamenalo by to zkonzumovat hned několik balení kefíru nebo jogurtů denně. Nabízí se proto jednodušší možnost – zakoupení probiotik ve formě doplňku stravy v lékárně, kterou využívá stále více lidí. České lékárny hlásí zvýšení prodeje i o desítky procent oproti minulým letům. Probiotika se nyní řadí mezi nejprodávanější doplňky stravy v lékárnách. „Poslední dobou evidujeme zvýšenou poptávku po probioticích pro všechny věkové kategorie, zejména pro děti. Oblíbená jsou nejen při léčbě antibiotiky u dětí i dospělých, u maminek malých dětí, ale poslední dobou také u těhotných“, říká PharmDr. Václav Čámský z lékárny Arkády v Praze.

Vliv na rostoucí spotřebu probiotik v České republice mají i doporučení lékařů, kteří pacientům jejich koupi čím dál častěji navrhují také v návaznosti na léčbu bolesti břišní dutiny u dětí, odborníky nazývaného jako dětská kolika. Prospěšná jsou probiotika i pro těhotné ženy, protože mohou pomoc nejen udržet bakteriální rovnováhu u maminek, ale i pozitivně ovlivnit imunitní reakce ještě nenarozených dětí.

Probiotika jsou nejdůležitější pro děti narozené císařským řezem

Během přirozeného porodu dochází k osidlování střev dítěte přátelskými bakteriemi, které mají zásadní vliv na jeho budoucí zdraví.[V případě čím dál častějšího porodu císařským řezem je ale tato zásadní fáze vynechána, což mnozí odborníci dávají do souvislosti s rizikem alergií, autoimunitních a metabolických onemocnění.[ Proto by o koupi probiotik měli uvažovat zejména rodiče dětí narozených císařským řezem. „Pravidelné užívání probiotických doplňků stravy u dětí narozených císařským řezem je velmi důležité nejen pro správnou funkci jejich zažívacího traktu, ale také pro vhodný vývoj imunity a jejich celkovou pohodu. U těchto dětí by kromě kojení stálo za zvážení předepisování probiotik pediatry,“ dodává MUDr. Jan Boženský.

Další skupinou s nedostatečným příjmem probiotik jsou nekojené děti, které tyto „přátelské bakterie“ nezískávají z mateřského mléka, ve kterém se přirozeně vyskytují. Probiotika jsou ale prospěšná pro všechny děti, kterým pomáhají s osidlováním střeva potřebnými bakteriemi. Pro výběr správného probiotika ve formě doplňku stravy je potřeba dodržet několik „zlatých“ pravidel, se kterými nejlépe poradí lékárník či ošetřující lékař.

1 REAKCE

  1. Neoblíbili.Jen jim je doktoři začali v posledním roce cpát ke každým práškům.Určitě z toho ty dobráci nic nemaj.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here