Pět věcí, které jste nevěděli o whisky

0
362

Whisky je jedním z nejvznešenějších nápojů, jehož tradice pochází z rukou mnichů. Ti už od 12. století začali pálit whisky pro léčebné účely a používali ji jako obřadní nápoj. Pití whisky je svým způsobem obřad i v dnešní době. S úctou k letům stráveným na sudu pomalu nasáváme kouřové aroma a ochutnáváme jemné doušky, které na jazyku zanechávají jemný dozvuk sladu. Pojďme si odkrýt další tajemství, která dělá tento nápoj výjimečným.

1. Jak vznikl název whisky

Kde původně vznikla whisky, se přou Irové se Skoty už po generace. Jisté však je, že první písemně dochované zmínky z roku 1494 pocházejí ze Skotska. Dokladem je objednávka sladu k výrobě asi 500 lahví „aqua vitae“ pro Jamese IV. „Živá voda“ v překladu do skotské keltštiny zní Uisige Beatha (uške beáta). Časem se tento název ohladil a tak vznikl název whisky.

2. První bledovaná whisky

Ze single malt, neboli jednosladových whisky, namíchal první blend na světě mladý Johnnie Walker. Záminkou pro tento úspěšný pokus byla snaha docílit stálé kvality a konzistence, kterou single malt whisky v první polovině 19. století neposkytovaly. Tato whisky se těšila velké obliby. Do roku 1920 se díky jeho synovi Alexanderovi, který využil rozvoje lodní dopravy, dostala do 12 zemí světa. Doposud je řada Johnnie Walker Red Label nejprodávanější skotskou whisky na světě. Pokud si také plánujete pořídit lahev kvalitní whisky, nemusíte se však ničeho bát. Kvalitní lahve se například podle srovnání whisky dají pořídit už od ceny 1500 Kč.

3. Nejdražší whisky na světě

O tom, že je whisky považována za vznešený a výjimečný nápoj, svědčí designové lahve vysoké hodnoty, které se vyrábějí pro ušlechtilé whisky, často vyrobené k nějaké vzácné příležitosti. Doposud nejdražší známá whisky s názvem Isabella’s Islay se prodala za 6,4 mil. dolarů. Její křišťálová lahev je osázená 8500 diamanty, 300 rubíny a bílým zlatem. Druhé místo patří 105 let staré whisky 105 Year Old Master of Malt za 1,4 milionu dolarů pocházející z palírny Aisla T’Orten.

4. Voda je půl úspěchu

Složitý proces výroby whisky vrcholí několikanásobnou destilací, kdy vzniká tekutina o obsahu alkoholu až 85 %. Ta se naředí na požadované procento alkoholu. Tím pádem je whisky téměř z poloviny tvořená vodou a na její kvalitě visí i výsledná kvalita whisky. Ve Skotsku je patrné rozdělení na několik oblastí, kde se charakter vody odráží od podloží a spodních vod. Kdo jednou ochutnal whisky z Lowlandu a z Islay, ví moc dobře, že skotská whisky může být v chuti velice rozdílná. Další kvalitativní rozdíly tkví ovšem i v technologii zpracování, kvalitě obilovin a případně i v poměru a výběru whisky v blendech.

5. Andělská daň

Andělská daň nebo andělský podíl se nazývá ztráta whisky, případně i rumu, který vzniká odpařováním ze sudů během zrání. Ročně dochází k odpaření 2 – 5 % alkoholu. Množství závisí na prostředí, kde sudy leží – tedy na vlhkosti a teple a na použitém sudu.

Whisky není jen výsada mužů. Je i spousta žen, které si vychutnávají kouzlo whisky a objevují její nepřeberné chutě. Právě tomu i díky schopností mixability v zajímavých koktejlech se řady jejích příznivců stále rozšiřují.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here