Pět druhů ovoce pro vyšší hladinu testosteronu

0
1032

Je možné, aby některé druhy ovoce měly vliv na zvýšení hladiny testosteronu u mužů? Mnoho lidí si myslí, že ovoce nemá na testosteron žádný efekt. To se ale mýlí. 

Vybrali jsme 5 druhů ovoce, které umí zvýšit produkci nejdůležitějšího mužského hormonu přirozeně. „Se sladkým ovocem by se to obecně nemělo moc přehánět,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a dodává, že hlavním důvodem je vysoký obsah fruktózy, který ve velkém množství přetěžuje funkci jater a tím může dokonce hladinu testosteronu i snížit. Nicméně, většina z níže uvedených plodů má relativně nízký obsah fruktózy a nepředpokládá se, že jíte ovoce několikrát za den.

1. Granátové jablko

Granátové jablko by mělo u mužů patřit k nejoblíbenějšímu druhu ovoce. Důvodů je hned několik. Bylo dokázáno, že při pravidelné konzumaci granátových jablek se u zdravých jedinců hladina testosteronu zvýšila až o 24 %. Zárověň pomáhá zabraňovat tvorbě enzymu aromatázy, který má na svědomí přeměnu testosteronu na estrogen. Navíc toto exotické ovoce zlepšuje kardiovaskulární systém i erekci.

1 1

2. Červené hroznové víno

Hrozny jsou bohaté na polyfenoly a minimálně jeden z nich má pro člověka velmi blahodárné účinky. Mluvíme o polyfenolu zvaném resveratrol. Bylo zjištěno, že resveratrol má stimulační účinek na hladinu testosteronu a také podporuje produkci spermií.

2

3. Avokádo

Avokádo patří mezi nejlepší potravinu pro testosteron. Toto ovoce je přímo napěchováno přírodním cholesterolem, který je velmi důležitý při produkci pohlavních hormonů a také úzce souvisí se zvyšováním hladiny testosteronu. Avokádo je bohaté na vitamíny rozpustné v tucích, které jsou potřebné pro tvorbu testosteronu, jako jsou vitamíny K2 a A.

3

4. Citrusové plody

Citrusy patří k nejzdravějším ovocným plodům. Pozor ale na některé z nich, které mají vysoký podíl fruktózy (zejména pomeranč). Zde jsou důvody, proč jsou prospěšné pro testosteron. Za prvé: citrusové plody jsou bohaté na vitamin C, který zásadně snižuje stresový hormon kortizol. Kortizol a testosteron nejdou spolu moc dobře dohromady a už i malý pokles kortizolu dokáže uchovat optimální hladinu testosteronu. Za druhé: citrusové plody jsou silně anti-estrogenní. Důvodem je zejména sloučenina jménem „limonenes“, která je velmi účinná na potlačení enzymu aromatázy a tím i zabraňuje přeměně testosteronu na estrogen.

4

5. Mangostan

Toto exotické ovoce není u nás příliš známé a je hůře dostupné. Pokud na něj ale narazíte, ochutnejte. Chemici na University of Illinois Chicago zjistili, že některé látky v mangostanu mají extrémně silné anti-estrogenní účinky. Ve skutečnosti jejich studie ukazují, že některé z těchto sloučenin (gama-mangostin a garcinone D) snížili hladinu estrogenu ještě výrazněji, než látka jménem Letrozole, což je synteticky upravená látka, která blokuje tvorbu estrogenu a je hojně používána profesionálními kulturisty.

5

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here