Víno se šroubovacím uzávěrem nemůže být kvalitní? To je omyl

1
3461

Mýty o nekvalitních šroubovacích zátkách se v poslední době stávají minulostí. Zákazníci se totiž v praxi běžně setkávají s tím, že i víno se šroubovacím či umělohmotným uzávěrem nemusí patřit mezi nejlevnější sortiment. „Pokud si víno chcete uchovat a prodloužit dobu zrání, zvolte tradiční korek. Jestliže však víno slouží k okamžitému či brzkému použití, můžete vybrat lahve s umělohmotným uzávěrem,“ říká Kamil Gruncl z Global Wines. Dle praxe však víme, že například ve Velké Británii či v Irsku nenaleznete skoro v žádném obchodě korkový uzávěr. Jde tedy pouze o módní trend, nebo za uzávěrem vína stojí něco jiného?

Tradiční korek nade vše

Korek je léty prověřený a nejvíce používaný uzávěr v celosvětové vinařské praxi. Většinou se jedná o dubovou kůru z oblasti Středozemního moře. Je to výhradně přírodní materiál, který se po sloupnutí ze stromu několik let suší a poté i vaří v horké vodě. Nejlepší uzávěry pocházejí z nejméně 7 let starého korku a jsou dlouhé minimálně 45 mm. Jejich trvanlivost se může vyšplhat až na 25 let. Korek se hojně využívá proto, že obsahuje miniaturní póry, které umožňují vínu vykonávat proces zrání. Existuje však i korek drcený, který se svými vlastnosti a propustností výrazně podobá korku umělohmotnému. Víno s korkovým uzávěrem se doporučuje skladovat ve vodorovné poloze nebo šikmě s hrdlem mírně vzhůru.

Pozor na vady korku!

Protože je korek přírodní materiál, může být v některých případech napaden plísněmi, které mohou způsobit v konečném důsledku zkažení celého vína. Poznáte to jednoduše podle chuti. Pokud víno zapáchá zatuchlinou nebo má takzvaně „nijakou“ chuť, jedná se v zřejmém případě o bakteriální nákazu.

Šroubovací uzávěr

Zastánci nových technologií ve vinařství tvrdí, že tradiční korek je méně vhodný při zrání kvalitních vín. Díky vadě korku se může až 5 % vín znehodnotit a získat horší vlastnosti než při použití moderní technologie uzávěru. „Šroubovací uzávěr se používá hlavně u vín bílých, růžových či lehkých červených. Díky němu se zachová čerstvost a typické původní aroma, je ovšem potřeba speciálních láhví. Téměř každý zažil situaci, kdy se víno korkem poškodí či dokonce znehodnotí. Toto se přihodí skoro každému dvacátému vyrobenému vínu. Proto je šroubovací uzávěr určitou sázkou na jistotu,“ říká Kamil Gruncl.

Jak se v tom tedy vyznat a jaký uzávěr je nejlepší?

To je věc velice subjektivní a záleží na názoru konkrétního vinaře a jeho přístupu. „Při umělohmotném či šroubovacím uzavírání vína se může lépe kontrolovat proces zrání v archivu, kdy si můžeme být jisti konzistencí daného ročníku vína, při výrazném snížení rizika zkažení korkovou zátkou. Na druhou stranu se ztrácí kouzlo z tradičního ceremoniálu zvuku odšpuntování korku z hrdla láhve vína. Jde spíše o střet moderního a tradičního názoru, a je na každém z nás, co kdo upřednostní a jaké bude mít na víno požadavky,“ uzavírá Kamil Gruncl.

1 REAKCE

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here