Dokonale hladká celozrnná mouka? Se speciální technologií to není problém

0
360
Foto: pixabay

Speciální technologie, díky které lze namlít celozrnné mouky na granulaci mouky hladké, je klíčem k úspěchu v přiblížení zdravé celozrnné mouky do běžné kuchyně i „odmítačů“ všeho zdravého. Speciální hladká celozrnná mouka díky šetrnému a zároveň důkladnému procesu mletí získává lepší vaznost vody a také lepší pečící vlastnosti při vysokém množství vlákniny v takto namleté mouce.

Celozrnná mouka je pro mnohé synonymem zdravějšího přístupu k pečení, ale zároveň také jeho komplikací. Mnohdy převažuje mylný dojem, že celozrnná mouka vytváří hrudky, drolí se, nekyne dobře a celkově se s ní při procesu pečení špatně pracuje. Nemusí tomu tak být. Záleží totiž na tom, jak je mouka namletá.

„Pro mletí celozrnných mouk nahladko je potřeba nejmodernější speciální mlýnská technologie. Tou v České republice disponuje jen Mlýn Perner, ostatní výrobci do ní neinvestovali. Klasickou mlýnskou technologií takovouto mouku namlít nelze,“ vysvětluje Daniel Perner, majitel a ředitel firmy Pernerka. K pořízení této technologie inspirovala firmu poptávka velkých mezinárodních cukrovinkových společností po hladké celozrnné mouce. Výzvy se ujal a dnes je v České republice jediný, kdo může perfektně namletou hladkou mouku z celozrnných zrn nabízet i exportovat do zahraničí.

Jak se mele celozrnná mouka

„Podstatou mletí celozrnných zrn nahladko je, že se drtí celé zrno včetně obalových a podobalových vrstev a získané částice se prosévají. Pokud nemají požadovanou velikost, vrací se zpět do mlýna, kde jsou dále dezintegrovány. Nevznikají tedy jednotlivé frakce, ale mouka tvoří jeden celek,“ říká Daniel Perner k unikátnímu výrobnímu postupu. Zrna se tedy melou stále dál, dokud není dosaženo požadovaného dokonale hladkého výsledku.

Proč po balíčku celozrnné hladké sáhnout při pečení?

Výhoda celozrnné mouky umleté do hladka tkví v tom, že se dobře zpracovává, správně kyne, má dobrý objem, a přitom si uchovává všechny zdraví prospěšné látky. Důležité je také zmínit, že částice zrn jsou vystavené nižším teplotám nežli u standardní technologie, a proto má celozrnná hladká mouka Pernerka nižší glykemický index.

Co spotřebitele určitě také bude zajímat, je vysoký obsah vlákniny. Třeba žitná celozrnná má úctyhodných 16 g vlákniny na 100 gramů jedlého podílu, špaldová celozrnná pak 15 g.

V době, kdy se lidé snaží omezit příjem mouky z důvodu její nízké výživové hodnoty, Pernerka celou situaci obrací ve svůj prospěch. Jejich mouka disponuje hodnotnějšími nutričními vlastnostmi, lepší vazností vody a také lepšími pečicími vlastnostmi. Navíc obsahuje velké množství vlákniny, které máme v našich končinách ve stravě dlouhodobě nedostatek.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here