Vyhlášením výherce soutěže Česká biopotravina roku 2021 odstartovala kampaň Září – Měsíc biopotravin

0
309
Foto pixabay

Oznámením vítězů soutěže Česká biopotravina roku 2021 byla dnes zahájena každoroční edukační kampaň Ministerstva zemědělství „Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství“, jejíž sedmnáctý ročník má podtitul „BIO DÁVÁ SMYSL – nám i přírodě“. Cenu pro absolutního vítěze letos získal BIO tvaroh z Ekofarmy Javorník.

Upozornit veřejnost na nezanedbatelný význam ekologického zemědělství, seznámení s bioprodukcí, systémem značení i kontrol nebo vyvrácení mýtů – to jsou cíle každoroční kampaně Ministerstva zemědělství, která letos již po sedmnácté informuje a edukuje veřejnost o benefitech ekologického hospodaření. Mezi českými spotřebiteli zájem o nákup biopotravin neustále stoupá, což potvrzují pravidelně zveřejňované statistiky Ministerstva zemědělství.

 „Jsme rádi, že o produkty ekologického zemědělství mají lidé stále větší zájem. Svědčí o tom každoroční nárůsty jejich prodejů, stejně jako to, že spotřebitele stále více zajímá původ potravin, šetrný způsob výroby a celkový vliv produkce na životní prostředí. Jinými slovy český zákazník je vzdělanější a lépe vnímá pozitiva ekologického zemědělství pro lidi i krajinu. Jen pro představu, v roce 2018 zaplatily české domácnosti za biopotraviny 4,43 miliardy korun, rok poté to bylo už 5,26 miliardy. Neustále taky stoupá počet subjektů, které se ekologickému zemědělství věnují. Podle aktuálních čísel z letošního srpna jich bylo v Česku registrováno téměř šest tisíc,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Prohlídky farem i nákup biopotravin

Ekologičtí zemědělci se letos představí na nejrůznějších regionálních akcích přímo na bio farmách v rámci projektu Poznej svého farmáře. Nabídnou ochutnávku bioproduktů a návštěvníky zábavnou formou seznámí s chodem ekologické farmy. Těšit se tak můžete například na prohlídky Zahrady Černíkovice, Biofarmy Košík, Ekofarmu Bošina nebo farmu Biozelenina Velehrad.

Soutěž Česká biopotravina roku 2021 již zná své vítěze

Kromě absolutního vítěze z ekofarmy Javorník vybrala odborná porota v čele s předsedou Pavlem Maurerem také vítěze v dalších pěti kategorií:

Biovíno –Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2018 od Vinařství Barabáš

Biopotraviny živočišného původu– BIO tvaroh z Ekofarmy Javorník

Biopotraviny rostlinného původu – BIO cibulové chutney od Ladislavy Volkové z Ekofarmy Lejčkov

Bio výrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky – Mošt BIO Jadernička od Marka Šenkeříka

Steaková biomasa – Jehněčí T-bonek steak BIO z Farmy Rudimov

„Soutěž Česká biopotravina roku letos svým jubilejním 20. ročníkem opět nabídla pestré spektrum bio výrobků. Osobně mám obrovskou radost z toho, jak dobré produkty tuzemští zpracovatelé uvádí na trh a jak se daří rozšiřovat spektrum ekologické produkce – od chlebů, přes marmelády, mléčné výrobky přes víno až po maso. Byl to skvělý ročník a výběr vítězů byl pro porotu opravdu hodně těžký, protože za každým finálním výrobkem je úžasný příběh, a hlavně obrovská dřina. Toho si moc vážíme, a ačkoliv bych osobně ráda ocenila všechny přihlášené, tak vítěz může být opět jen jeden. Ten letošní celkový vítěz je z Ekofarmy Javorník a jedná se o úžasný BIO tvaroh z jejich faremní mlékárny, který vzniká pod vedením paní Buzašové a ta své řemeslo evidentně skvěle umí,“ uvedla k výsledkům soutěže manažerka Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Kateřina Urbánková.

Zdroj: BIO

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here