Světový den boje proti rakovině připadá každoročně na 4. února. Cílem dne je zvýšit všeobecné povědomí o zákeřné nemoci a upozornit, jak důležitý vliv má životní styl na případný vznik rakoviny. V současnosti je toto onemocnění nejčastější světovou příčinou úmrtí. V České republice rakovinou každoročně onemocní asi 100 000 lidí, každý čtvrtý podlehne. Podle posledních poznatků se nejčastěji objevují kožní nádory.
Za rakovinu může i špatný životní styl
Veliký vykřičník visí nad karcinomy tlustého střeva a konečníku, které každoročně zasáhnou přes 8 000 pacientů. Příčina onemocnění je až z třetiny způsobena nezodpovědným stravováním a životním stylem. Světový den boje proti rakovině upozorňuje na důležitost prevence, která je podle všeho stále nedostatečná. Iniciuje ho nevládní organizace UICC (Union for International Cancer Control) a její partnerské organizace, kterých je po celém světě více než 800.
Příčinami vzniku karcinomu jsou nejen genetické předpoklady, znečištěné životní prostředí nebo přibývající věk. Přibližně 35 % bývá způsobeno nevhodným životním stylem, například obezitou, nízkou konzumací ovoce a zeleniny, stresem, pitím alkoholu, kouřením a nedostatkem pohybu. Proto se vyplatí onemocnění aktivně předcházet prevencí, a to dodržováním preventivních prohlídek a nutričně vyváženým stravováním. Důležitá je strava bohatá zejména na vlákninu, kterou jí Češi pouze polovinu dávky doporučené Světovou zdravotnickou organizací WHO.
Přemýšlejte o tom, co sníte
„Při výběru bychom měli upřednostňovat celozrnné výrobky, žitný chléb a zařazovat i jiné druhy obilovin než tradiční pšenici například jáhly, oves nebo žito. Také se snažit denně sníst pět porcí zeleniny a ovoce,“ vysvětluje garantka nezávislé iniciativy Vím, co jím a piju dietoložka Karolína Hlavatá. Dobrým pomocníkem při výběru vhodných potravin je logo Vím, co jím a piju. Sleduje množství rizikových živin – trans mastných kyselin, nasycených mastných kyselin, soli, přidaných cukrů a i vlákniny.
Konzumace vlákniny je doporučena v množství alespoň 25 g denně. Alespoň třetinu by měla tvořit tzv. rozpustná vláknina. Tu najdeme v zelenině, ovoci, ořechác a semenech. Vláknina obecně příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému i metabolické regulace, například metabolismus krevního cholesterolu. Spolu se snížením konzumace alkoholu – zejména piva – a spotřeby živočišných tuků představuje zvýšení příjmu vlákniny jeden z důležitých prostředků vedoucí ke snížení rizika vzniku nádorů tlustého střeva.
Nesmírně důležité jsou i pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, které případný karcinom odhalí. Úspěšnost léčby je závislá na včasném zahájení léčebného programu.
10 doporučení iniciativy Vím, co jím a piju
- Udržujte si přiměřenou hmotnost
- Jezte každý den ovoce a zeleninu
- Omezte konzumaci masa
- Omezte příjem nasycených tuků
- Jezte co nejvíce potravin rostlinného původu
- Omezte příjem alkoholu
- Volte šetrné způsoby tepelné úpravy (vaření, dušení, opékání na vhodném tuku)
- Nejezte potraviny připálené, zkažené a plesnivé
- Pravidelně se hýbejte
- Nekuřte
Česko v číslech
Každoročně onemocní v České republice více než 96 500 lidí zhoubným novotvarem (data za rok 2016). V roce 2016 zemřelo v České republice na rakovinu 27 261 lidí, úmrtnost na zhoubné nádory vykazuje v absolutních číslech stagnaci! Nejčastějším nově diagnostikovaným zhoubným onemocněním v roce 2016 byly kožní nádory vyjma melanomu, tedy bazaliomy a spinocelulární karcinomy. Díky prognosticky relativně příznivé povaze těchto onemocnění a obvykle včasné diagnóze je úmrtnost na tento typ zhoubných nádorů stabilně velmi nízká.
Mezi další nejpočetnější diagnózy dále patří karcinomy tlustého střeva a konečníku, zhoubné nádory prostaty u mužů, karcinomu prsu u žen a nádory průdušnice, průdušek a plic. Incidence zhoubných novotvarů v České republice v dlouhodobém pohledu roste. Pozitivní trendy stagnace nebo dokonce mírného poklesu u některých závažných diagnóz (zhoubné nádory plic u mužů, zhoubné nádory kolorekta) vyvažuje nárůst zhoubných nádorů prsu u žen a nárůst incidence zhoubných nádorů kůže u obou pohlaví.
Zdroj: Národní onkologický program