Svatý Martin – čas mladého vína

0
380
Foto pixabay

Nad Východní Moravou se 11. listopadu v 11.11 hodin opět rozezní zvony. Přesně v ten moment budou požehnána svatomartinská vína, která vám místní vinaři nabídnou v malých rodinných sklípcích, v restauracích i na vyhlášených Svatomartinských hodech.

Hodování v Kroměříži

Už vám někdy nalil skleničku vína sám svatý Martin? Zažít to můžete při Svatomartinském hodování v Kroměříži, kde bude v 11.11 hodin na Hanáckém náměstí otevřena první láhev mladého vína. Se sklenkou v ruce a za doprovodu cimbálové muziky budete moci ochutnat husí i zabijačkové speciality nebo se s lampiony zapojit do průvodu. Více informací na www.dk-kromeriz.cz.

Tradiční akce v Uherském Hradišti

Tradiční 11. listopad ctí také v Uherském Hradišti, kde svatý Martin přikluše na koni na Masarykovo náměstí v 11.11 hodin za zvuku kostelních zvonů, aby předal knězi víno k požehnání. Následovat bude vystoupení folklorního souboru a ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti. Hned poté budete moci degustovat svatomartinská i mladá vína ze slováckých vinic. Akce je uzpůsobena aktuálním opatřením. Na degustaci se můžete registrovat předem on-line na www.slovacko.cz/zehnanivina a ve čtvrtek 11. listopadu si naplno užít ochutnávku mladých vín přednostně bez čekání ve frontě. Nouze nebude ani o tradiční pokrmy a pochutiny.

Pokud byste si chtěli užít Svatomartinské hody v komornější atmosféře, svatomartinské menu s husou a ochutnávkou mladého vína připravují v listopadu tradičně například restaurace v Uherském Hradišti, v Modré u Velehradu i v Boršicích a na mnoha jiných místech. Mladá vína z produkce arcibiskupského vinařství letos ochutnáte ve svatomartinském menu vybraných restauracích v Kroměříži. 

Víkendové slavnosti

Na některých místech se Svatomartinské slavnosti uskuteční až o víkendu, aby si je mohli návštěvníci užít bez stresu z pracovních povinností. Tradiční oslava svatého Martina proběhne v sobotu 13. listopadu například v prostorách Státního zámku Vizovice. Program 11. Svatomartinského trhu začne v 9.00 hodin. Jeho hlavním bodem bude příjezd svatého Martina na bílém koni. K zakoupení budou výrobky místních producentů na svatomartinském trhu a nebude chybět ani vystoupení cimbálové muziky či divadelní představení ÚDiFu – Úžasného divadla fyziky. Také ve Zlíně na náměstí Míru v sobotu 13. listopadu otevřou symbolicky v 11.00 hodin láhev svatomartinského vína. Lokální restaurace i ty nejlepší současné food trucky nabídnou speciální husí pokrmy, ale i zabijačkové speciality či paštiky s čerstvým chlebem. Milovníci vína ocení bohatou ochutnávku letošních svatomartinských a mladých vín. Na náměstí bude připraven také kulturní program a kuchařské umění předvede kuchař Jiří Babica. Více informací na www.ic-zlin.cz.

Tipy na výlety

Po gastronomické euforii si vaše tělo zaslouží trochu pohybu. Lákavé jsou procházky přírodou zbarvenou do podzimních tónů i výstupy na rozhledny. Mezi oblíbené patří ta na Kelčském Javorníku v Hostýnských vrších i rozhledna na Velkém Lopeníku. Fantastické dny plné gastronomie a poznání můžete zakončit v luxusních wellness resortech, které nabízejí speciální pobytové balíčky, ale také v lázeňských městech, kde si dokonale odpočinete před nástupem adventního shonu.

Za odpočinkem i gastronomickými zážitky se však vyplatí přijet na Východní Moravu také v jiných termínech.

Východní Morava je místem, kde načerpáte energii všemi smysly. Zajímají vás i další tipy na výlety a dovolenou? Najdete je na www.vychodni-morava.cz.

Zdroj: www.vychodni-morava.cz

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here