Velikonoční pečínka: Jak na přípravu jehněčího masa?

0
461
Foto: BIO

Chystáte-li se na největší jarní svátky poctít svou rodinu nějakou specialitou, sáhněte po jehněčím. Mladé maso by totiž nemělo chybět na žádné velikonoční tabuli. Nemusíte se obávat typické aromatické vůně skopového, jehněčí maso není tak výrazné. Naučte se zpracovat ne zcela obvyklý kus masa. Uvidíte, že úspěch bude zaručen!

Proč vyzkoušet jehněčí?

Neholdujete-li vůni skopového masa, nemusíte se obávat. Jehněčí má sice specifickou chuť, ale pokud jej dobře připravíte, což zvládne opravdu každý, tak si ji zamilujete a k jehněčímu se budete vracet zas a znova! Jehněčí maso je nejen delikátní, je zároveň bohaté na vitamín D, B nebo mnoho dalších tělu prospěšných prvků – jako je železo, zinek, fosfor i vápník.

Kam pro jehněčí

Vyjeďte na nedalekou ekofarmu nebo nakupujte přímo přes její e-shop. Rozhodně však vsaďte na bio maso, to vám zaručí kvalitu i nutriční hodnotu. „Ekologické zemědělství respektuje potřeby zvířat, ovce mají možnost žít v téměř přirozených podmínkách a tento přístup vede k prevenci nemocí. Chov ovcí má navíc nezastupitelnou roli v údržbě krajiny,“ uvedla Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Stejně jako v případě jiných druhů masa, i u jehněčího záleží na konkrétním receptu. Každá partie masa se připravuje trochu jinak, a proto doporučujeme minimálně poprvé zajet přímo na farmu, která jehněčí maso nabízí, osobně a nechat si na místě doporučit, jaká část masa bude pro váš recept ta nejlepší.

Obávaná příprava

 „Pokud se chystáte připravovat jehněčí poprvé, měli byste sáhnout po kýtě,“ poradil známý kuchař Hugo Hromas a doplňuje, že k pečení se bude hodit také hřbet nebo plec. Je důležité, abyste z masa odstranili blány a viditelný povrchový tuk. Doporučujeme použít spíše menší a užší nůž. Chybějící tuk můžete nahradit třeba slaninou, dodáte tak masu na šťavnatosti a vyhnete se vysušování v troubě.

Jehněčí se vyznačuje specifickou vůní, na kterou Češi nejsou příliš zvyklí. Aroma je přítomné hlavně v tuku, takže se doporučuje odstranit lůj. „Přirozeně se dá vůně utlumit také máčením v mléce a samozřejmě kořením a bylinkami, například tymiánem, rozmarýnem či česnekem,“ podělil se o tip Hromas. Skvělým výběrem jsou také čerstvě nasekané bylinky – kerblík, koriandr i medvědí česnek.

Při pečení si dejte pozor na teplotu a výsledný dojem ovlivní zejména servírování. Protože je typickým znakem jehněčího masa tuhnutí při nižších teplotách, doporučujeme ho vždy podávat na vyhřátých talířích.

Velikonoční pečeně na červeném víně s bylinkovou krustou

Na maso:

  • 2 ks bio jehněčího hřbetu
  • 1 dl bio zeleninového vývaru
  • 1 dl bio červeného vína
  • sůl a pepř

Na krustu

  • 1 hrníček bio strouhanky
  • 2 lžíce bio hořčice
  • 4 stroužky česneku
  • hrst rozmarýnu v bio kvalitě
  • hrst tymiánu v bio kvalitě
  • hrst nasekané petrželové nati v bio kvalitě
  • sůl a pepř na dochucení

Pomocí ponorného mixéru rozmixujte všechny suroviny, které na výrobu krusty potřebujete, tedy strouhanku, hořčici, česnek, rozmarýn, tymián, petržel, sůl a pepř. Takto připravenou směsí potřete žebra očištěná od tuku a blan z obou stran a nechte marinovat klidně den dopředu. Asi tři hodiny před pečením maso vyjměte z lednice a nechte ho přivyknout si na pokojovou teplotu. Troubu si předehřejte na 200 stupňů. Žebra vložte do zapékací mísy, posolte, podlijte a dejte péct. Pokud nemáte teplotní sondu, ideální teploty masa dosáhnete tak, že budete počítat 0,5 kg na 25 minut pečení. Cílová teplota masa by měla být 60 stupňů. Maso po dopečení nechte alespoň 15 minut odpočinout pod alobalem a utěrkou.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here