Jak jednoduše detoxikovat tělo? Mixem vloček k snídani

0
994

Jaro klepe na dveře a vy uvažujete nad tím, jak své tělo očistit a nastartovat? Chcete-li jarní změnu, zaměňte tentokrát tukový rohlík k snídani za mix cereálních vloček. Nejen, že jsou ideálním zdrojem energie a živin, ale také díky vysokému obsahu betaglukanů snižují cholesterol. Mějte připravenou směs cereálních vloček vždy při ruce a vytvořte si každé ráno plnohodnotnou a pestrou snídani.

Poznejte je všechny

Ječné, ovesné, žitné a pšeničné. To jsou základní druhy vloček, s kterými se můžete v obchodech setkat. Ideální je však jejich mix, díky kterému získáte kombinaci skvělého zdroje energie – velkého množství vitamínů, minerálů, komplexních sacharidů, proteinů, ale také nenasycené mastné kyseliny nebo kyselinu listovou. Konzumací tohoto mixu se rychle, a přitom lehce a zdravě nasytíte. „Různé druhy vloček představují perfektní základ snídaně nebo vydatnější svačiny. Nejen, že vám dodají potřebné živiny, ale díky vláknině vás dobře zasytí a udrží po delší dobu stabilní hladinu krevního cukru,“ upřesňuje přední česká dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá. Krom toho příznivě působí také na trávicí systém.

Základní druhy vloček

 • Ječné – vyznačují se vysokým obsahem vitaminů B skupiny, především thiaminu, riboflavinu (vitamin B2) a niacinu. Z minerálních látek je mimořádný obsah železo;
 • Ovesné – mají vysoký obsah bílkovin a příznivé zastoupení aminokyselin. Pozitivní účinky beta-glukanů spočívají ve vlivu snížení hladiny celkového cholesterolu;
 • Žitné – mají vysoký obsah bílkovin, které jsou bohaté na esenciální aminokyseliny. Látky obsažené v žitě příznivě působí na snižování krevního tlaku, zlepšují metabolismus sacharidů a snižují hladinu krevních tuků;
 • Pšeničné – jsou jedním z nejdůležitějších zdrojů thiaminu, riboflavinu a niacinu. Jedná se o vitaminy B skupiny, důležité pro uvolňování energie z potravy.

Jak si je vychutnat

Vločky jsou zkrátka vděčnou potravinou do kuchyně, z níž se dá připravit spousta sladkých i slaných pokrmů. A jak všichni víme, snídaně dělá den, proto je ideální začít ho právě s touto obilovinou. Nejlepší volbou je směs různých druhů vloček, navíc doplněná o semena, ořechy, nebo sušené neproslazované ovoce. „Vločky je také vhodné kombinovat s potravinou bohatou na bílkoviny,“ říká PhDr. Karolína Hlavatá. „S bílkovinami šetřit nemusíte. Optimální je přidat alespoň 200 g jogurtu nebo 100 g tvarohu či 250 ml mléka,“ dodává česká dietoložka.

Rychlá snídaně bez vaření

Asi vás nepřekvapí, že z vloček se nejčastěji připravuje snídaňová kaše. Klasické vločky se doporučují přes noc namočit a ráno krátce povařit, zato jemné vločky stačí zalít teplým mlékem nebo vodou těsně před podáváním. Tím, že jsou speciálně upravené, se skvěle hodí do snídaňové misky jako přísyp k jogurtu či tvarohu, doplněné o ovoce či semínka. Jsou ideálním řešením nejen pro ty, kdo si chtějí zpestřit ráno, ale vhodné jsou např. i k obědu do polévky nebo k večeři do zeleninového salátu. Směs je vyváženým mixem cereálních vloček, jenž je skvělým přísypem do jakéhokoliv pokrmu.   

Jogurt do skleničky s jablky a skořicí od foodblogerky My Cooking Diary

názvu 1

2 porce, 15 minut 

Ingredience:

 • 350 g bílého jogurtu
 • 8 lžic Emco vloček Lehké & Křehké
 • 1 jablko
 • ½ čajové lžičky skořice
 • 1 polévková lžíce medu
 • 2 polévkové lžíce vlašských ořechů
 • 1 čajová lžička kokosového oleje nebo másla

Postup:

 1. V kastrůlku rozehřejte kokosový olej nebo máslo, přidejte nahrubo nastrouhané oloupané jablko, skořici, ořechy a opékejte, dokud jablka trochu nezměknou.
 2. Pak přidejte med a nechte lehce zkaramelizovat. Jablečnou směs nechte vychladnout, aby vám zbytečně vločky nezměkly.
 3. Do skleničky dejte vrstvu jogurtu, vloček, jablečné směsi a opakujte. Pokud si recept chcete zjednodušit, dejte jogurt do mističky, přisypte Lehké & Křehké vločky a jablečnou směs dejte klidně i teplou vedle. 

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here