Zdravý jídelníček při kojení – pro maminku i miminko

0
220
Foto: Pexels/Antoni Shkraba Antoni Shkraba

Těhotenství a zdravá výživa je teprve začátek a příprava na příchod nového přírůstku do rodiny. Novopečená maminka při kojení musí uvažovat nad každým soustem, aby měla dostatek sil pro sebe a děťátku dodávala v mateřském mléce vyrovnanou míru nutričních hodnot, které miminku pomohou správně a zdárně růst.

Kojení a jídelníček

Když jste novopečenou maminkou, kojení vašeho dítěte je prioritou číslo jedna. Kromě společného a intimního spojení mezi matkou a dítětem má kojení řadu pozitivních vlivů na zdraví vašeho potomka. Zároveň ale vyžaduje, abyste se sami dobře stravovali, měli dostatek energie a všech potřebných živin. Sestavili jsme pro vás jednoduchý a zdravý jídelníček, který vám pomůže udržet vše ve správné rovnováze, pro maminku i kojence. Pokud má maminka problémy s kojením, což je úplně běžné, vyplatí se využít laktační poradenství, kde vám zkušení profesionálové poradí se všemi problémy.

Co jíst při kojení

Ovocné bohatství: Ovoce je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Doporučuje se konzumovat různé druhy ovoce, abyste dopřáli svému tělu co nejbohatší spektrum živin. Vsaďte na jablka, banány, hroznové víno a citrusové plody, které jsou výborná volba. Navíc, nakrájené v krabičce, vám poslouží jako zdravá alternativa svačiny, když potřebujete rychlý a hlavně osvěžující zdroj energie.

Zelenina na talíři: Zelenina patří mezi neocenitelnou součást stravy při kojení. Obsahuje mnoho důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Listová zelenina, jako špenát nebo římský salát, nabízí dostatečnou dávku železa a vápníku. Kořenová zelenina, jako mrkev, celer a batáty, je bohatá na vlákninu a vitamín A. Dopřávejte si při kojení pestrou škálu zeleniny, aby vaše tělo získalo všechny potřebné živiny. Podobně jako u ovoce, můžete mít připravené krabičky s nakrájenou zeleninou a v případě potřeby okamžitě a bez jakýchkoli starostí dopřát tělu potřebnou energii.

Kvalitní bílkoviny: Bílkoviny jsou stavebním kamenem lidského těla. Při kojení je důležité zahrnout do jídelníčku také kvalitní zdroje bílkovin. Vyplatí se investovat do bio a farmářských produktů a z masa konzumovat kuřecí maso a ryby. Dobrý zdroj bílkovin jsou i vejce, luštěniny a sójové výrobky. Také mléčné produkty jsou důležitým zdrojem vápníku a bílkovin. Vyberte si přírodní, neochucené varianty, jako je bílý jogurt, tvaroh nebo tvrdý sýr. Mléčné produkty totiž obsahují probiotika, která pomáhají udržet zdravou střevní flóru kojící mamince i miminku.

Celozrnné potraviny: Celozrnné potraviny, jako je celozrnný chléb, hnědá rýže, ovesné vločky nebo quinoa, jsou bohaté na vlákninu a další důležité živiny. Pomáhají udržovat stabilní hladinu energie a její pozvolné uvolňování. Zároveň podporují trávení, což je pro kojící matky velmi důležité.

Zdravé tuky: Nesnažte se úplně odstranit tuky z vaší stravy. Vyberte si ale zdravé tuky, které najdete například v olivovém oleji, avokádu, oříškách nebo semínkách. Tyto tuky obsahují esenciální mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví mozku a nervového systému.

Naslouchejte svému tělu

Každá matka a každé dítě jsou jedineční, a tak je důležité brát v potaz individuální potřeby. Mějte na paměti, že některá jídla nebo ingredience mohou vyvolat alergické reakce u vás i u dítěte. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem na výživu, lékařem nebo se obraťte na laktační poradenství.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here