Zázvor pomáhá. Ale musí pálit

0
5907
pixabay

Síla a zdraví – hlavní pojmy, které se lidem vybaví v souvislosti se slovem zázvor. S příchodem chřipkového období se k němu upíná čím dál více lidí. A oprávněně! Zázvor opravdu umí imunitu nakopnout. Je ale potřeba jej správně zpracovat.

Alespoň jednou týdne užívá zázvor více než třetina Čechů. Naprostá většina z nich s ním léčí nachlazení. Ne každý však ví, že síla zázvoru, který koupíme nebo vypěstujeme, silně kolísá. V první řadě závisí na množství účinných látek, které námi vybraný kořen obsahuje. Faktor, který neovlivníme. Stejně jako čas sklizně a způsob skladování, jež mají na obsah účinnost zázvoru také vliv.

Co ovlivnit můžeme je způsob, jakým zázvor v kuchyni zpracujeme. Pokud chceme z kořene vytěžit maximum, je lepší ho tepelně zpracovat. Tím totiž aktivujeme účinné látky. A pokud chceme toto působení ještě umocnit, můžeme zázvor užívat společně s vitamínem C. Ten podle lékařů účinnost zázvoru zesiluje. Teplý zázvorový čaj s citronem si tedy svoji popularitu vysloužil zcela právem.

Jak se palčivé chuti vyhnout

Obecně lze říci, že čím více zázvor pálí, tím více zdraví prospěšných látek obsahuje. Ne každému ovšem palčivá chuť zázvoru vyhovuje. Dětem chutná málokdy, citlivějším dospělým pak může dráždit žaludek.

I proto stále roste zájem o doplňky stravy obsahující zázvor. Ty nejnovější jako jsou zázvorové kapsle na podporu imunity Kitl Eligin BIO, dokonce díky speciální kapsli uvolňují zázvorový prášek do těla až ve střevě. Tedy přesně tam, kde sídlí většina naší imunity a daleko za hltanem i žaludkem, kde nejčastěji míváme s pálivou chutí zázvoru problém.

Věděli jste, že?

  • V zemích, kde je zázvor součástí potravy, je menší výskyt některých civilizačních chorob, jako je ateroskleróza, nádorová onemocnění, cukrovka?
  • Je mnoho studií, které dokazují jeho příznivé léčebné účinky na celou řadu chronických chorob včetně protinádorových účinků.
  • Existují publikace prokazující efekt na zmírnění nevolnosti při chemoterapii, na zlepšení hladiny cukru u cukrovky 2. typu, na snížení tuků v krvi, na zvýšení sportovní výkonnosti, a dokonce na zlepšení paměti u stárnoucích osob.

Účinky zázvoru na lidské zdraví

Zázvor má popsáno značné množství účinků na zdraví organismů. Z publikovaných sdělení vyplývá, že látky obsažené v zázvoru a z něj připravené extrakty:

  • pomáhají podporovat imunitní systém
  • přispívají k normální funkci dýchacích cest
  • napomáhají udržovat normální hladinu cukru a tuků v krvi
  • přispívají k normálnímu trávení
  • mají antioxidační účinky
  • napomáhají normální činnosti kardiovaskulárního systému

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here