Tisíc chutí, tisíc sektů. Je libo raději „demi sec“, nebo „brut“?

0
2831

Možná už jste narazili na etiketě sektu na tajemná slova „brut“, „demi sec“ nebo „doux“, a přemýšleli jste nad tím, co vlastně znamenají. Pokud neovládáte francouzštinu, mohl vám být jejich význam dodnes skryt. Označují různé druhy sektů podle obsahu cukru. 

Největším „sucharem“ rodiny sektů je brut. „Suchá šumivá vína doporučuji nejen těm, kteří ocení cuvée jednotlivých vín v základu a chuť, kterou dokážou sektu přidat kvasinky použité pro druhotné kvašení,“ říká sommelier David Král ze společnosti Bohemia Sekt. Sušší sekty se navíc výborně hodí k tučnějším rybám, pomáhají totiž tělu odbourat tuk, který je v nich obsažený. „Na Štědrý večer tak můžete ke kaprovi servírovat třeba Bohemia Sekt Prestige brut. Pokud to jinak s jídlem nepřeženete, napomůže sekt tomu, abyste se cítili méně plní,“ dodává Král. Sekty s označením brut v sobě nemají víc než 12 g zbytkového cukru na litr.

Sladký život se sklenkou „doux“ v ruce

Pokud si zrovna plánujete osladit život dezerty, dortíky a dalšími sladkostmi, věřte, že sáhnout po lahvi sladkého sektu demi sec anebo doux bude ta správná volba. Polosladká a sladká šumivá vína totiž umí každému hříchu nasadit tu správnou korunu. „K dezertům s mléčnou nebo hořkou čokoládou s višněmi nebo malinami bych obzvlášť doporučil Bohemia Sekt demi sec červený. Má vyšší obsah cukru a jeho měkká chuť s dezerty krásně vynikne,“ láká nás zkušený sommelier Král. Červená barva sektu navíc skvěle ladí právě s lesními plody a ovocem, takže je potěchou i pro oko.

Není jen jedna vášeň ani jen jeden sekt

Symbolem šumivého vína v tuzemsku je dlouhodobě Bohemia Sekt demi sec, jemný polosuchý sekt se středně plnou květinovou vůní. Rodina sektů je ale daleko pestřejší. Dalo by se říct, že stejně jako není jen jedna vášeň, není ani jen jeden sekt. „Máme šumivá vína mnoha druhů a kategorií zbytkového cukru. Kdybyste chtěli, mohou vás provázet během celého oběda nebo večeře. Doslova od aperitivu až po dezert,“ usmívá se Král. Málokdo také ví, že dnes už existuje nealkoholický Bohemia Sekt, díky kterému si bublinky mohou dovolit i řidiči. Díky náročné metodě odebrání alkoholu ve vakuu zůstává základní chuť sektu plně zachována, jediný rozdíl je v tom, že vám jeho šumivé opojení nestoupne do hlavy. 

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here