Pozor na tekuté kalorie při hubnutí

0
1236
Foto: pixabay

Pravidelný a vhodný pitný režim významně podporuje všechny životně důležité funkce organizmu, hraje podstatnou roli při snižování tělesné hmotnosti a hubnutí může výrazně usnadnit. Hmotnost našeho těla tvoří až ze 70 % voda, která je nepostradatelná pro každou buňku a správné fungování organizmu. Pitný režim je proto klíčový také při hubnutí

Pitný režim při hubnutí

Při hubnutí pomáhá pitný režim dvěma způsoby – tělo se rychleji zbavuje odpadních látek z metabolizmu (celý proces je mnohem snazší a efektivnější) a méně často se dostavuje pocit hladu (skutečně může platit, že „hlad je převlečená žízeň“). Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou především čistá voda a přírodní minerálky, které doplňují tělu důležité minerální látky (například hořčík, vápník, draslík a fluor), což se hodí zvláště při hubnutí a pravidelné pohybové aktivitě. Správný pitný režim pak může být doplněn neslazenými čaji, případně ředěnými ovocnými či zeleninovými šťávami.

Nevhodné tekutiny při hubnutí

Zdaleka ne všechny nápoje hubnutí podpoří. V případě alkoholu nebo přeslazených limonád je to zcela jasné, méně jasné už to je u domácích ovocných šťáv, freshů, smoothies a také 100% džusů – obsahují ve 100 ml okolo 11 g cukru (v litru to je 100 g cukru). I zdravě působící nápoje tak mohou mít při pravidelné konzumaci negativní vliv na tělesnou hmotnost.

Pozor na alkohol

Alkohol je energeticky hodně bohatý, a proto se do životosprávy s rozumným příjmem energie rozhodně nehodí. Některé druhy alkoholu (destiláty) se sice objevují v tabulce nutričních hodnot s nulovým množstvím bílkovin, tuků a sacharidů, ale to neznamená, že nemají žádnou energii. Mají, a to poměrně dost, jen je tvořena pouze alkoholem. Jedním panákem rumu, whisky, ginu apod. sice nevypijeme ani gram bílkovin, tuků nebo sacharidů, ale energie kolem 400 kJ. V případě vína představují 2 dl minimálně 550 kJ (u sladkých vín to jsou daleko vyšší hodnoty), jedno 12° pivo dodá tělu zhruba 900 kJ a navíc 18 g sacharidů. Doslova kalorickou bombou jsou koktejly, zejména ty míchané z alkoholu a různých sirupů – každá sklenka, u jedné většinou nezůstane, znamená klidně i 1000 kJ.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here