Ochutnejte silné nebo plné pivo aneb průvodce novým značením piv

8
5351

Potkalo vás v restauraci nebo obchodě překvapení, protože vaše oblíbené pivo se najednou jmenuje jinak? Za vším může být nová vyhláška, která upravila označení piv. Na jaké změny mohou milovníci piva narazit?

Silná piva

Novou kategorií, kterou vyhláška přinesla, jsou silná piva. „Původně se tato piva označovala jako speciální. Charakterizuje je vyšší obsah extraktu původní mladiny, konkrétně 13 procent a více,“ objasňuje sládek Pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Ležáky

Přesnější vymezení mají od nynějška ležáky. Dlouhou dobu si lidé s tímto pojmem spojovali, často nesprávně, různé druhy piv. Vyhláška nyní jasně určuje, že ležák je jedenáctistupňové nebo dvanáctistupňové pivo, které prošlo spodním kvašením.

Plná piva

Další novinkou, kterou vyhláška přináší, je skupina plných piv, která se podobají ležákům. Liší se však v jedné důležité vlastnosti. „Podobně jako ležáky se jedná o piva se stupňovitostí 11 nebo 12. Na rozdíl od nich však plná piva vznikají svrchním kvašením,“ vysvětluje Petr Kostelecký.

8 REAKCE

  1. Kdo asi měl tu silnou pořebu tohle značení zavádět. Nám bohatě stačilo a dobře balo srozumitelné začení původní, „Je to hnus velebnosti“.

    • Nerozumím co jste chtěl vyjádřit?
      Co znamená „balo srozumitelné začení“??
      Máte-li rád dobré pivo, v pořádku ale s odpuštěním ožrat se a psát nesmysly nemá smysl. Jděte se vyspat a ještě lépe se jděte bodnout! K diskuzi o pivu se vraťte Petře posléze s čistou hlavou.

  2. Vzhledem k tomu, že se do restaurace dostanu asi dvakrát za rok, tak budu asi při objednávání piva dost zmaten. A pokud se tohle objeví i na etiketách lahváčů, tak asi neméně, protože při nákupu zboží nekoukám na cenu, neboť mi je tržní hospodářství naprosto cizí, takže je možné, že zas nějaké pivo mi nebude chutnat nebo do druhého dne nevydrží a vyleju ho do záchoda…

  3. Chemické látky typu Gambrinus,budwar, Krušovice, Staropramen a další hnusy nepiji už x let.můj známý byl na exkurzi v chemické továrně Gambrinus,kde na dotaz,jak vaří 10 Gambrinus mu bylo odpovězeno, že desítku vůbec nevaří,vaří 13 stupňové,pak to ředí, přidají činidla, pěnidla a nakonec čistý líh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????!!!!!!!tak se vaří v kapitalismu pivo.já poprvé pil Gambrinus v pll.70 let,to byl malvaz,pivo chutné, hořké,za 1,70,-Kčs To samé prazdroj,za 3,60,-Kčs hořké, chutné světoznámé,dnes to chutná jak splašky z hajzlu,fuj Nepijí a nebudu už nikdy pít.piji mladí, těm je to jedno,ti pravou chuť nikdy nepoznali, samé granuláty,chemie.Na Plzeňsku byl pivovar Stod, uzavřen r.1981,smáli se tomu,že vaří z košťat,já tam byl x krát,dělali z pravého chmele, ječmene.a pivo jak křen.V Plzni jezdívalo každé ráno desítky valníků s platem ke zkrmení,a voněla celá Plzeň od pivovaru,před Gambrinusem bylo nákladové nádraží a tam vykládali týdně tisíce žoků s chmelem, pravým chmelem,a dnes nic,místo nádraží je market.tak to tady dopadlo.

    • Tohle bych neřešil, možná Vás štve takové značení piv, ale snad důležitější je kvalita našeho milovaného pěnivého moku. A myslím si, že v současnosti máte opravdu hodně toho na výběr. Ten ovšem záleží jen na Vás samotném. Pokud jde o EU (konkrétně netuším co tím máte na mysli) tak „EU“ je úplně jedno jaké si zvolily naše pivovary označení svých výrobků. To se raději obraťte se svým dotazem na předsedu vlády Bureše! anebo rovnou na lampárnu na hlavním nádraží.

    • To víte milý Michale, když si chcete dát opravdu kvalitní pivo né v ceně do 10,- Kč tak se Vám ani nedivím, že se vyjadřujete jako dlaždič. Zkuste si dát občas nějaký speciál nebo opravdu konzumní pivko ne ovšem v nízké cenové hladině. Fakt to zkuste a myslím to vážně. Potom docela určitě přehodnotíte svůj názor, že česká piva jsou dle vašeho subjektivního názoru „chcanky“. A nebo lépe: zajeďte si do zahraničí (i v Evropě) a poznáte sám rozdíl. Ovšem pokud opravdu pivu rozumíte.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here