Období medvědího česneku je tu!

0
168

Obliba medvědího česneku v poslední době strmě stoupá. Aby také ne. Od dob, kdy tak trochu upadl do zapomnění, jsme opět zjistili, že skvěle nechutná jen medvědům. Pokud si netroufáme hledat ho ve volné přírodě a riskovat záměnu s konvalinkou, pak vsaďme na jistotu a sázejme jej na polostinná až stinná stanoviště na zahrádky nebo vyrazme přímo do supermarketu, kde se v poslední době také běžně nabízí jako špenát či zelené koření.

Osvědčený jarní životabudič

Medvědí česnek je považován za jeden ze silných jarních životabudičů a rovněž působí pozitivně na imunitní systém. Obsahuje totiž spoustu vitaminu C až 150 mg ve 100 g rostliny. „Stejně tak jako česnek paličkový obsahuje antibakteriální allicin – typickou látku, jenž může za dobře známou sirnatou vůni česneku. Lístky medvědího česneku lze mixovat, trhat či krájet do zelených smoothie, salátů, či kořenit polévky, rizota, karbanátky, omelety,“ navrhuje Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně Naturhouse .

Přírodní antibiotikum

Alicin je známým bojovníkem proti chřipce, nachlazení, respiračním problémům, angínám, průjmům, stafylokokům i streptokokům, prvokům trichomony, virům způsobujícím opary, kandidě a dalším. V Číně například při jakékoli bakteriální či virové nákaze doporučují užívat česnek každé dvě hodiny. Alicin je sloučenina nestálá a jeho dodávku je nutno periodicky opakovat.

Zázrak z přírody

O medvědím česneku se říká, že reguluje činnost žaludku, podporuje trávení, urychluje hojení ran a vředů, uklidňuje křeče hladkého svalstva, ničí střevní parazity, podporuje chuť k jídlu a tvorbu krve. Medvědí česnek bude nápomocný proti ateroskleróze, vysokému krevnímu tlaku i astmatu. Oceníme ho při léčbě mykóz a plísní, poruchách srdečního rytmu, chronických kožních problémech. Působí močopudně, tonizuje nervový systém a pomáhá při revmatických bolestech.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here