Jak překonat zimní splín? Zaměřte se na svůj jídelníček

Změna času, kratší dny a zimní počasí v nás mohou vyvolávat splín a posmutnělou náladu. Dobrá zpráva je, že i správně zvoleným jídelníčkem a pobytem na čerstvém vzduchu můžeme proti podzimní pochmurné náladě bojovat a vykouzlit si úsměv na rtech. Jdete do toho?

0
369

Za okny šedivo, sychravo a déšť a teplé sluneční paprsky v nedohlednu. To, že nevlídné počasí ovlivňuje naši náladu, zaznamenalo mnoho z nás. Na podzim a za nekonečně dlouhých nocí v zimě je to však mnohem znatelnější. Co s tím?

V roce 2010 se objevila studie, která dokazovala, že středomořská strava pomáhá předcházet smutku a skleslým náladám. Stejný vědecký tým výživových poradců z Naturhouse zjistil, že příklon k zánětlivě působící západní průmyslově zpracované stravě byl spojen s prokazatelně vyšším rizikem deprese u středomořské populace. V roce 2015 jiná studie potvrdila, že konzumace jídel rychlého stravování – pizza, hamburgery, smažená jídla, smažené asijské nudle a další průmyslová strava – zvýšila riziko deprese již u dospívajících dívek.

Kurkuma, povolený doping

Existuje mnoho zpráv o tom, že přírodní látky dokáží aktivně povzbudit psychiku. Věděli jste například o tom, že dvě hrsti kešu ořechů obsahují stejnou dávku antidepresivně působících látek jako jedno z nejčastěji předepisovaných antidepresivních léků? Nedávno publikovaná vědecká studie prokázala, že kurkuma má vyšší antidepresivní účinky než tento lék. Co takhle dát si neslazené kořeněné kakao s kurkumou orestovanou na lžičce kokosového oleje a ředěným kokosovým mlékem? Nezoufejte, pokud nenajdete kurkumu ve své poličce s kořením, pro začátek si orestujte kari. Pokud bude obsahovat chilli a černý pepř, ještě lépe. Tyto ingredience totiž zesilují vstřebávání účinných látek z kurkumy.

Místo sladkostí ořechy

To, že ořechy prokazatelně zlepšují psychiku a podporují funkci mozku, však neřešte nekontrolovatelně vysokými dávkami. Jednak byste se mohli probudit na žlučníkovém oddělení v nejbližší nemocnici a také byste si nadměrně vysokými dávkami přijímané energie mohli navodit novoroční depresi z přebytečných kil. „Denně však můžete sníst hrst nebo 30 g ořechů (asi 200 kcal). Obsahují zdravé tuky, které pomohou přenastavit hormonální systém, udržet pod kontrolou hormony hladu, zvýšit sytost a spokojenost a o to s větší chutí se budete držet vašeho pestrého stravovacího režimu,“ radí odbornici na zdravé hubnutí z Naturhouse. Nevěříte? V jedné studii byli porovnáváni lidé, kteří se drželi striktně nízkokalorického jídelníčku a další, kteří k dietě měli navíc ořechy. A hádejte, kdo víc zhubl: jistě tušíte, že to byli ti, kteří si dopřávali tuto zdravou pochoutku navíc.

Tajným trumfem jsou pravidelné menší dávky divokého lososa. Na rozdíl od rybek chovaných na rybích farmách v nich najdete poctivé porce omega-3 nenasycených mastných kyselin, které váš mozek udrží v pozitivním chodu. Doplňte je rostlinnými omega-3 kyselinami z vlašských ořechů, chia semínek, černuchy, mletého lněného semínka anebo také oleje sacha inchi.

Na pohyb nezanevřete ani v zimě

Místo celodenního sezení se snažte pravidelně pohybovat, ať už v bytě nebo venku. Choďte na častější procházky třeba jen kolem vašeho domovního bloku. Uvidíte, co s člověkem udělá doušek čerstvého vzduchu! Máte-li zahrádku, třeba jen na chvíli obhlédněte, zda jste nezapomněli zastřihnout růže, pohrabat trochu listí, nakypřit půdu tam, kam jste se v létě nedostali. Zahradničení patří mezi prokazatelné terapie redukující depresi, zlepšující emocionální, poznávací a smyslové funkce, zvyšující sociální účast, zdraví, pocit naplněného života a uspokojení.

Relaxujte!

Ke zdravému jídlu patří i zdravá zábava. Odměňte se masáží s esenciálními oleji. Pomoci mohou také masáže s oleji bergamotu, levandule, ylang-ylangu.

Raději se v zimě držíte teplého krbu a závidíte spícím medvědům? Můžete v klidu trénovat řízenou relaxaci se zapojením obrazotvornosti a meditaci. Pokud si na nic takového netroufáte, pusťte si alespoň příjemnou hudbu. K poslechu si uvařte například šálek dobrého heřmánkového čaje. Heřmánek a esenciální olej z něj působí jak proti úzkostem, tak proti depresím.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here