Hemoroidy – může za ně zácpa

0
521

Také se stydíte za to, že cítíte svědění a bolest v oblasti konečníku a krvácíte při stolici? Rozšířené hemoroidy jsou stále ve společnosti tabu, o kterém se nemluví a nechodí se s ním k lékaři. Onemocnění má přitom 4 stadia. Pokud první příznaky, tedy bolest a krvácení (nejčastěji po stolici) přehlížíme, může dojít až k trvalému vyhřeznutí hemoroidálních uzlů, které vyžaduje operaci. Proto je důležité co nejdříve navštívit lékaře. Ten může poradit s úpravou životního stylu i farmakologickou léčbou. K dispozici je místní léčba (masti, čípky). Lékař může také doporučit léky, tzv. venofarmaka, které posilují celkově žilní stěnu a rychle uleví od příznaků (zejména bolesti a krvácení, pocitu napětí a svědění v řitní krajině). „Do ordinace praktických lékařů přicházejí pacienti většinou tehdy, když najdou krev ve stolici nebo na papíru a polekají se. Krvácení signalizuje již pokročilejší stadium onemocnění a v některých případech je nutné pomýšlet i na další možná onemocnění v této oblasti (nádory střeva). Vhodné je proto konzultovat se svým praktickým lékařem i počínající obtíže. Pak je možné včas nastavit vhodná režimová opatření, případně farmakoterapii či chirurgické řešení,“ potvrzuje MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy.

Která cesta k řešení problému je nejlepší?

Bohužel kvůli studu není vždy lékař první, s kým problém řešíme. Který způsob řešení zdravotní komplikací vám vyhovuje nejvíc?

  1. Nejprve hledám informace na internetu – spíše než na blogy a diskuse se podívejte na webové stránky specializované na informace o zdraví, speciální mobilní aplikace (Hemoroidy), případně využijte možnosti bezplatných poraden odborníků (např. na www.zilniporadna.cz). Zjišťování informací o nemoci je důležitou součástí léčby. Co nejdříve po něm by ale měla následovat návštěva lékaře.
  2. Nejprve se zeptám příbuzných nebo kamarádů – možná, že při otevření tématu hemoroidálního onemocnění zjistíte, že ve vašem okolí s ním mají zkušenosti i další. I když rozšířenými hemoroidy trpí i ostatní, neznamená to, že jsou „normální“ a musíte se s nimi smířit.
  3. Nejprve jdu za praktickým lékařem – praktický lékař vás případně odešle na specializované pracoviště (proktologie, gastroenterologie, chirurgie). Lékař provede potřebná vyšetření, poradí s úpravou životosprávy, doporučí lokální léčbu (masti, čípky) a rozhodne o léčbě venofarmaky (léky na posílení žilní stěny).
  4. Nejprve jdu do lékárny, ať mi něco doporučí – hemoroidální onemocnění jsou dlouhodobý problém, který je mimo jiné příznakem tzv. chronického žilního onemocnění (stejně jako např. metličky a křečové žíly). Krémy a čípky mohou přinést krátkodobou úlevu, ale důležitá je dlouhodobá léčba vycházející z aktuálního stavu pacienta. Lékař vám poradí, zda stačí venofarmakum (lék), nebo je již nutná chirurgická léčba. Proto i zde platí – čím dříve začnete s odpovídající léčbou, tím lépe.

Ať už si raději nejprve uděláte důkladnou rešerši na internetu a poptáte se v okolí, nebo ne, návštěva lékaře je určitě věc, kterou byste neměli odkládat.

Tipy pro váš jídelníček

  • Nezapomínejte na dostatečný pitný režim (pokud trpíte zácpami, vypijte ráno na lačný žaludek sklenici vody).
  • V jídelníčku by neměla chybět vláknina (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina), která pomáhá správné konzistenci stolice.
  • Zapomeňte na dráždivé potraviny (kořeněná jídla, alkohol, káva ve větším množství).

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here