Garance kulinářského úspěchu? Vsaďte na bio maso

0
159
Foto: pixabay.com

Slunečné dny i prodlužující se denní světlo přímo vybízí k posezení na zahrádkách a oblíbenému grilování. Hovězí, vepřové, jehněčí i telecí maso – ugrilovat lze téměř vše, ale nesmíme při tom zapomenout na kvalitu produktů. Prozradíme, jak nejlépe vybrat maso vhodné na gril, a také představíme recept na netradiční rib eye steak s espresso-chilli marinádou a karamelizovanou kukuřicí.  

Tajemství gurmánského úspěchu se neskrývá v po staletí střežených receptech, ale především v kvalitních surovinách, které nabízí právě produkty z ekologického zemědělství. Bio steaky jsou charakteristické svou jemností a lahodnou chutí, které dosáhnou díky hodnotnému a dobře vyzrálému masu.

Vyrazte na bio farmu

Bio farmy poskytují zvířatům co nejpřirozenější prostředí a respektují jejich potřeby. Podstatnou část svého života tráví zvířata na pastvinách a ve stádu. Nejsou vystavena stresu, který by měl vliv na jejich fyzické i psychické zdraví a následně se projevil na kvalitě masa.

Přesvědčte se o tom prohlídkou některé z blízkých farem. Uvidíte, jak péče o zvířata probíhá v praxi. Kromě kvalitního masa si tak odvezete i jedinečný zážitek. V případě, že nemáte dostatek času na to, abyste lokální bio farmu navštívili, nezoufejte. V obchodech maso z ekologického zemědělství naleznete pod označením logy biolistu a biozebry, které garantují, že daná potravina splňuje podmínky ekologické produkce.

Hovězí nebo vepřové?

Pro grilování se doporučuje zvolit spíše maso z hovězího zadního, jelikož pochází z větších svalů a je typické svou jemností. Jakou konkrétní část zadního si vyberete, záleží už jen na vás. Steaky lze připravit hned z několika partií a každý bude chuťově trošku jiný. Vždy záleží na vaší chuťové preferenci. 

Vězte, že i když patříte k fanouškům spíše libového masa, je v tomto případě lepší udělat výjimku. Jako vhodnější se jeví spíše maso s výraznějším tukovým mramorováním, libové maso by se vám na grilu vysušilo.

Nejlahodnější, ale zároveň i nejdražší je svíčková, naopak mezi nejšťavnatější masa na gril patří rib eye steak vykrojený ze střední části vysokého roštěnce. Pro grilování se doporučuje i hovězí veverka známá jako řeznická panenka. Pro fajnšmekry doporučujeme nakoupit menší kousky masa z různých partií a vyzkoušet, který je nejlepší!

Obecná pravidla a grilování

Než se pustíme do receptu, připomeňme si ty nejdůležitější zásady grilování: maso na gril nikdy nenaklepávejte, solte těsně před grilováním, nikdy nezkoušejte tuhost masa vidličkou, kusy s kostí grilujte déle a do masa v průběhu grilování ani těsně poté nepíchejte – použijte raději grilovací kleště. A teď hurá do toho!

Steak z vysokého roštěnce s espresso–chilli marinádou a karamelizovanou bio kukuřicí

Vyzkoušejte šťavnatý rib eye steak z vysokého roštěnce, který se skvěle hodí na letní grilování a okořeňte ho nevšední espresso-chilli marinádou! Jako přílohu můžete namísto pečiva zvolit bio kukuřici, kterou ošperkujete karamelizovaný medem.

Garance kulinářského úspěchu Vsaďte na bio maso kopie
Foto: Národní značení

Budete potřebovat:

  • 250 g bio steaku z vysokého roštěnce
  • 2 špetky bio římského kmínu
  • 25 g černé bio zrnkové kávy
  • 18 g mletého chilli
  • špetku bio sladké mleté papriky
  • špetku mořské soli a bio mletého pepře
  • sklenici bio olivového oleje
  • 20 g bio másla
  • 2 ks bio kukuřice

Steak vyndáme minimálně 30 minut před grilováním z lednice, ideálně tak, aby dosáhl pokojové teploty. Mezitím si připravíme marinádu. Na improvizovaný pekáček vytvořený z alobalu si rozložíme římský kmín a položíme ho na chvíli na gril. Díky opražení kmínu dosáhneme silnějšího aroma. Mezitím v hmoždíři podrtíme chilli s paprikou a zrnky kávy. Ke směsi následně přidáme i opražený římský kmín a vzniklou směs ještě jednou podrtíme. Na steak, velký ideálně 150–200 g, přidáme sůl a pepř z obou stran. Do masa následně vmačkáme vzniklou espresso – chilli marinádu. Prsty se snažíme vyrovnat tloušťku masa tak, aby bylo stejně silné ze všech stran. Steak necháme propéct ideálně 3-4 minuty z každé strany. Do steaku nikdy nepícháme vidličkou a před podáváním necháme maso odpočinout. 

Kukuřici nakrájenou na kolečka vložíme společně s kouskem másla opět do námi vytvořeného pekáčku z alobalu. Osolíme a přidáme na gril, kde ji necháme propéct asi 4 minuty. Na poslední 1-2 minuty přidáme med, který kukuřici dodá lahodnou a nebývalou chuť.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here