Dýňová sezona je tu, stačí si vybrat správný druh

0
157
Foto: Pexels/Monstera

Podzim je v plném proudu a příroda se pomalu chystá na zasloužený odpočinek. Ještě před tím ale rozdá spoustu darů v podobě sklizně ovoce a zeleniny. Mezi ně patří také dýně, jejichž sezona právě začíná. Tento podzimní poklad dokáže obohatit a odlehčit nejen jídelníček, ale rozzáří také interiér a exteriér každé domácnosti.

Na pultech se dýně začaly objevovat už v září. Jejich sezona právě vrcholí. „Vývoj prodeje nám ukazuje, že zájem o dýně i jako dekoraci má zákazník nejen ve spojení s Halloweenem. Sledujeme, že je už teď o tyto dekorační dýně větší zájem než loni ve stejném termínu. Prodej dýní se zvedá na základě počasí, přičemž vyšší teploty brzdí jejich nákup. Velký zlom nastává, když se venku ochladí,“ hodnotí Petra Vavro, nákupčí zeleniny ze společnosti Tesco.

Podle něj si dýně každým rokem získávají více a více nových zákazníků, a to nejen pro svůj atraktivní vzhled, ale také proto, že jsou velmi bohaté na vitamíny A, B, C a minerální látky, jako jsou vápník, hořčík, fosfor, draslík a železo. „Vysoký je i obsah vlákniny a vody. Obsah vitamínů a minerálních látek se liší podle odrůd, ale všeobecně jsou dýně vzhledem k obsahu těchto látek velice prospěšné pro náš imunitní systém a pozitivně ovlivňují naše trávicí ústrojí,“ doplňuje Petr Štefko.

Seznamte se. Jaké dýně můžete najít v českých obchodech?

V českých obchodech najdete širokou paletu dýní, někdy je ale těžké se v nich vyznat. „Základem je vědět, zda chcete dýni ke konzumaci, nebo jen jako dekoraci. Každý druh má specifickou chuť, proto si v obchodě vybere opravdu každý tu svou oblíbenou. Výhodou dýní je například i to, že vydrží hodně dlouho, já sama mám několik dýní doma při pokojové teplotě a byt mi zdobí klidně od září až do pozdního jara,“ dodává Petra Vavro.

Ke konzumaci

Dýně máslová

Je věrná svému jménu. Skutečně svou pečenou konzistencí, vůní a chutí připomíná máslo. Má jemnou kořeněnou chuť a hodí se zejména do sladkých pokrmů. Má-li krásně dřevnatý stonek, je dokonale zralá a vydrží uskladněná i několik měsíců.

Dýně snowball

Tato dýně zažívá vzhledem ke své bílé barvě obrovský nárůst popularity. Vašemu domovu propůjčí slavnostní podzimní atmosféru, která se hodí k jakémukoli stylu výzdoby.

Dýně Hokkaido

Má jemnou, sladkou, lehce oříškovou chuť. Lze ji zpracovávat do polévek, omáček, marmelád, buchet či nádivek.

Dýně mramorová

Zaujme svou netradiční barvou. Po rozkrojení na vás čeká sytě oranžová dužina, která se kvůli tužší konzistenci hodí hlavně ke grilování a pečení.

Dýně špagetová

„Špagetová dýně má ze všech dýní nejjemnější a nejméně vtíravou dýňovou chuť i vůni, takže se v jídle snadno maskuje, zvláště pokud mezi dalšími členy rodiny nemáte zrovna příznivce této zeleniny,“ doplňuje Petra Vavro. Nejlepší na dýni špagetové je však skutečnost, že když ji rozkrojíte, odstraníte semínka a dáte tyto vydlabané poloviny upéct do trouby, dostanete za 30 minut při 200 stupních pečenou dýni, jejíž dužina se při načechrání vidličkou doslova rozpadá na vlákna, skoro k nerozeznání podobná špagetám.

Dýně muškátová

Krásně voní a její sytě oranžová dužina dodá pokrmům zajímavý vzhled. Využít ji můžete nejen na polévku, ale také na kompoty nebo do orientálních jídel. Zároveň si ji můžete vychutnat syrovou, její dužina je totiž měkká a svou chutí připomíná meloun.

Dýně dvou tváří

Dýně sweet dumpling

Jedná se o menší druh dýně, ale o to lépe chutná. Po uříznutí vršku a vydlabání můžete dýni naplnit například zeleninovou či masovou směsí a nechat zapéct. Skvěle se hodí do sladkých pokrmů, jak napovídá její název, ale poslouží také jako dekorace doma nebo v truhlících.

Dýně halloween

Jak samotný název napovídá, využívá se především k dlabání a vytváření zajímavých podzimních dekorací. Vydlabaný zbytek dýně by bylo ale škoda vyhodit, skvěle jej využijete v kuchyni (kompot, náplň do štrůdlu/závinu, usušená semínka lze opražit – takto jsou výborná třeba do salátů).

Dýně Goliáš

Je velmi vhodná k zavařování, k výrobě džemů, ale i jako potrava pro domácí zvířata. Díky vysokému obsahu vody se však nehodí ke skladování, protože snáze uhnívá. Plody mohou vážit až 30 kg a jedna rostlina nám dá vždy jen jeden plod, byť bohatě kvete. Svou velikostí hravě zapadne do halloweenské dekorace.

Dýně určená k dekoraci

Dýně okrasná

Oblíbené jsou hlavně nejrůzněji tvarované protáhlé a oválné drobné dýně s bradavičnatým povrchem, z barev převažuje oranžová a žlutá.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here