Buďte fit i přes léto – pozor na chyby v jídelníčku

0
2209

Většinou nás nenapadne spojovat si teplé měsíce s oslabenou imunitou a náchylností organismu na nepříznivé vnější vlivy, jako je tomu například s prvním větším ochlazením na podzim či v době chřipkových epidemií. V létě přepínáme na klidnější, ne-li přímo líný režim. Jistě je to po celoroční dřině v práci zasloužené, nicméně v jedné věci bychom určitě polevovat neměli. Tou je starost o naše zdraví. Na co si dát konkrétně pozor třeba v našem jídelníčku?

Léto v pohybu

Myslete na pravidelný energetický výdej, samozřejmě vycházejte ze svých možností a toho, co vám dovolí počasí. Určitě není dobré přepínat za horkého dusna své síly, jsou ale i dny s příjemnými teplotami, které vybízejí k nějaké aktivitě. Využijte toho, že léto nabízí bezpočet možností, jak sportovat venku na čerstvém vzduchu a zadarmo. Plavání, běh, jízda na kole nebo kolečkových bruslích, venkovní fitness, turistika a sporty, které se v teplých měsících dají přesunout z uzavřených hal na čerstvý vzduch, je toho mnoho.

Není to jen o jednom výletu nebo vyběhnutí – rozhodnutí žít zdravě a tak, aby byla naše mysl a tělo v jednotě, vyžaduje odvahu a pevnou vůli. Je to začátek velké proměny. Její výsledky však stojí za to. Začátek této cesty bývá ovšem trnitý a to si uvědomuje i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Proto si pro své klienty v rámci projektu Zdraví jako vášeň připravila soutěžní program „Změním se“ pod odbornou záštitou předního výživového poradce Petra Havlíčka. Smyslem je pomoci lidem s obezitou a špatnou fyzickou a psychickou kondicí k trvalému zlepšení. Pokud jste pojištěni u této zdravotní pojišťovny, může to být velká výhoda a opora ve vašem rozhodnutí. Ne každý má dnes takové finanční možnosti, aby si mohl dovolit návštěvu renomovaných odborníků na zdraví a krásu a zajistit si individuální péči.

Detox i v létě

O rozličných detoxikačních kúrách se nejvíce mluví a píše na jaře, kdy jsou procesy očisty po dlouhé zimě velmi populární. Zbavit tělo škodlivých látek je vždycky dobrý nápad, nehledě na roční období, a proto neváhejte a dopřejte si očišťující proceduru. Vsaďte na speciální detoxikační diety, které vám pomohou zbavit se nežádoucích produktů metabolismu a tělu odlehčí. Příznivě se to projeví na trávicím ústrojí a ve funkci ledvin a jater. Výhodou je, že během letních veder často ani nepociťujeme hlad, takže dopřát si alespoň jeden den na čisté vodě nebo přírodních šťávách nebude zase až taková oběť. Obecně v létě hodně pijte – ideální je čistá voda. V parnu zvyšte denní příjem tekutin na 3,5 litru, u dětí na 2 litry. Pozitivním vedlejším účinkem jednorázové očisty může být ztráta nějakého toho nadbytečného kila, a to se teď, když se plavková sezóna rozhořela naplno, může jedině hodit, no ne?

Plody léta

Léto bývá oblíbené mimo jiné také pro plody, které nabízí k labužnickému mlsání. Spousta druhů ovoce dozrává na zahradách a v sadech, ale také ve volné přírodě. Zaměřte se v tento čas na potraviny bohaté na přírodní antioxidanty. Jsou plné vitaminů a minerálů, mají zdraví prospěšné účinky a přirozeně posilují obranyschopnost. Nejbohatší zdroje antioxidantů najdete v lesních plodech (jahody, maliny, borůvky, brusinky) či například v jablkách, třešních a broskvích.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here