Pět rostlin, které pomáhají při chřipce a nachlazení

0
1428

S nedostatkem slunečních dní naše imunita slábne a snadněji tak podléháme nachlazení a chřipkovým onemocněním. Říká se, že s léky trvá léčba týden, bez léků 7 dní. Můžeme si tak zkusit ulevit od potíží i přírodní cestou za pomoci rostlin. Ty pomohou nejen s posílením imunity, ale také při ucpaném nosu, kašli, bolesti v krku nebo horečce. A jaké to jsou?

Borovice

„Při potížích s horními i dolními cestami dýchacími pomůže borovice, která podporuje správnou funkci dýchacího systému, a tím pomáhá volněji dýchat. Z jejích mladých výhonků, jehličí či šišek lze připravit čaj na kašel nebo její výtažky užívat již zpracované ve formě tinktur či tobolek, například Atmosil,“ říká MUDr. Bohumil Ždichynec. Borovice působí protizánětlivě, je antialergická, antioxidační a působí mukolyticky, takže pomáhá při odkašlávání.

Černý bez

Černý bez patří mezi hlavní bojovníky při horečkách doprovázející rýmu, kašel a zahlenění, protože působí antivirově, protizánětlivě, usnadňuje vykašlávání, je antioxidační a podporuje imunitu. Užívá se zejména při potných kúrách. Vysoká teplota patří k obrannému mechanismu našeho těla, kterým se vypořádává s nemocí, neměla by však trvat déle než dva dny, v opačném případě raději navštivte lékaře. Černý bez lze užívat jak ve formě čajů, tak například jako součást tobolek pro uvolnění dýchacích cest.

Máta

„Máta pomáhá k uvolnění horních dýchacích cest. Vhodná je jak k vnitřnímu užívání, tak k inhalaci. Vyzkoušet ji můžete také ve formě sprejů do nosu, například Sinustrong,“ radí MUDr. Bohumil Ždichynec. Máta působí antioxidačně a má antimikrobiální účinky. Díky obsahu silic mentolu a menthonemu má větrovou, chladivou chuť a pomáhá snížit podráždění sliznice.

Měsíček

Měsíček působí především regeneračně, antibakteriálně a antivirově, ale také protizánětlivě a analgeticky. Pomáhá proto s léčbou zánětů a je silným přírodním antibiotikem. Užívat jej lze ve formě čajů, tinktur nebo jako kloktadlo, případně formou oleje ve sprejích do krku.

Rakytník

Léčivou sílu rakytníku znali již ve starém Řecku. Rakytník obsahuje celou řadu vitamínů, včetně notné dávky vitamínu C, která je několikanásobně vyšší než například v pomeranči. Olej z rakytníku pak pomáhá také antibakteriálně, působí regeneračně a snižuje bolest, proto se hodí také při léčbě bolesti v krku. Zároveň má antioxidační a zklidňující účinky, takže přispívá ke správné obranyschopnosti organismu. Výhodou olejové formy je, že zároveň zvlhčuje sliznici a brání jejímu podráždění. Užívat jej lze například ve formě olejových sprejů do krku nebo jako lízátka (Larfasol).

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here