10 způsobů, jak posilovat játra

0
2847

Játra mají v našem organismu nezastupitelnou funkci. S trochou nadsázky je můžeme označit za generála, který velí celé armádě, nebo také obrovskou chemickou továrnu – v každém okamžiku v nich totiž probíhá asi 500 chemických reakcí.

Čistička, která odbourává zbytky léků

Úkolem jater je zajišťovat průchodnost krve, čistit ji. Vyrábějí žluč, vylučují jedovaté látky, které vznikají při látkové výměně, i ty, které se do těla dostanou zvenčí. Játra dostávají pořádně zabrat nevhodnými stravovacími návyky: tučnými a smaženými jídly, větším množstvím konzumovaného bílého cukru a bílé mouky, dále alkoholu, ale také spoustou léků. Právě jaterní tkáň odbourává zbytky léků, které jíte v podobě pilulek.

Jak je možné játra posílit?

Existuje řada bylinek a hub, které mohou podpořit oslabenou funkci jater.

bylinky pro zdrava jatra
  • Ostropestřec mariánský se hodí pro lidi, kteří mají špatné jaterní testy, nebo jsou po zánětu jater – tedy žloutence či po mononukleóze. U špatných výsledků jaterních testů se doporučuje užívat ostropestřec celoročně. Velmi dobře působí čaj z ostropestřce kombinovaného s fenyklem.
  • Pampelišky ve formě salátu působí na játra blahodárně. Obsahují totiž hořčiny, které vylučují z těla toxiny.
  • Z bylinek můžeme ještě uvést odvary či tinktury třeba z kořenu hořce žlutého, měsíčku lékařského, vlaštovičníku.
  • Vynikající je rovněž červená řepa. Játra z ní dokážou načerpat spoustu minerálů a vitamínů pro svoje správné fungování. Navíc odbourává z jater tuk, takže vliv mastného a tučného jídla se tím podstatně snižuje.
  • Pozitivní účinky má rovněž kurkuma, protože povzbuzuje tvorbu trávicích enzymů.
  • Květ černého bezu pomáhá průchodnosti jater.
  • Proti žloutence, tedy zánětu jater, působí i celer.
  • Výborné je rovněž syrové nebo také kvašené zelí, které svým zásadotvorným působením podporuje játra. Stejně dobré účinky má i černá ředkev.
  • S jaterními potížemi také umí pomoci kroupy, proto je vhodné zařadit je do stravy častěji.

Reishi tlumí záněty jater

Výbornou pomoc játrům poskytuje také houba reishi. Studie na zvířatech jednoznačně ukazují, že výtrusy houby chrání játra před vlivem kadmia, toxického kovu, který způsobuje selhávání jater. Naopak zvyšují produkci bílkovin, které kadmium vylučují z těla. Extrakty z lesklokorky lesklé (což je český název reishi) také chrání jaterní tkáně před toxiny z bakteriálních infekcí. Opět u zvířat bylo zjištěno, že polysacharidy tlumí záněty jaterních buněk.

reishi ganoderma

Pokud se ale rozhodnete vyzkoušet reishi, rozhodně si vyberte extrakt obsahující 40 % polysacharidů, který zaručuje maximální účinnost. Zajímejte se také o původ hub a vybírejte produkty z těch, které jsou pěstovány na dubových kmenech, jako je to běžné v přírodě. Označují se Duanwood Red Reishi. Ty totiž mají na organismus nejsilnější účinky. Polysacharidy v reishi umí také vrátit do rovnováhy nadměrný oxidační stres v játrech. Vynikající výsledky reishi prokazuje i u zvířat s jaterní fibrózou, což je poslední fáze ztučnění jater, tedy jaterní steatózy. Přitom toto stadium nemoci se obvykle už považuje za nezvratné.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here