Sbohem, vanilková? Novodobou klasikou mezi zmrzlinami je podle průzkumu kinder nebo slaný karamel

0
27
Foto: Pixabay/StockSnap

Zmrzlinová sezóna začíná a před stánky a cukrárnami se už tvoří fronty. Zmrzlinářství Tomivo Gelato, které prodává zmrzlinu napříč republikou, se rozhodlo zjistit, jak se vyvíjejí chutě Čechů a které zmrzliny jim chutnají nejvíce.

Kdo by na pomyslném stupni vítězů čekal vanilkovou nebo čokoládovou, je vedle. Prvenství si posledních pět let drží příchuť kinder a stejný vývoj se od jarního spuštění prodeje rýsuje i letos. Po kombinaci čokolády, bílé čokolády a lískových oříšků navíc podle zmrzlinářů nesahají děti, ale především dospělí.

Druhé místo v prodeji letos patří pistáciové. Ta každoročně svádí souboj se slaným karamelem, který ji v posledních letech těsně porážel. Čtvrté místo si poměrně stabilně drží mangový sorbet. Vanilková zmrzlina, která v nabídce zmrzlinářství samozřejmě nechybí, je pátá, před jahodovým sorbetem.

Smetanová je oblíbenější

„Smetanová zmrzlina je podstatně oblíbenější, lidé si ji kupují dvakrát častěji. Jak u sorbetů, tak u smetanových druhů zákazníci obecně oceňují kvalitní suroviny, tedy když zmrzlináři nepoužívají polotovary z prášku, ale například pravou vanilku, čerstvé ovoce nebo mléko z lokálních zdrojů,“ říká jeden ze zakladatelů Tomivo Gelato Tomáš Mrkos.

Zmrzlinu firma prodává ve čtyřech vlastních zmrzlinárnách, na patnácti dalších místech po republice nebo například v online supermarketu Rohlík. „Na stáncích během roku část nabídky po měsících měníme, aby lidé mohli vyzkoušet i nové příchutě, jako třeba kokos, kešu nebo Aperol. Některé lidi nadchnou, například letos v březnu jsme nasadili příchuť bounty, která se hned propracovala do žebříčku deseti nejprodávanějších. I tak jsou ale zákazníci dlouhodobě velmi konzistentní a top příchutě se v průběhu roku téměř nemění, případně si jen prohazují pořadí mezi sebou,“ popisuje Mrkos.

Mango vede

Co se sorbetů týče, jednoznačný prim v prodeji hraje mango. „Pro nás je to vlajkový sorbet, který nám vyhrál několik cen. Hned za ním se drží tradičnější jahoda a malina a oblíbené jsou také borůvky. V průběhu sezóny potom zařazujeme další suroviny, podle aktuální sklizně. Přes prázdniny je to například angrešt nebo rakytník. Lidé novinky rádi vyzkoušejí, ale nakonec se stejně vracejí k novodobým klasikám,“ uzavírá zmrzlinář.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here