Kuchařky hubnou – nové trendy mění nabídku kulinářských titulů

0
2565

Každá desátá prodaná kniha se podle knihkupectví Kanzelsberger zabývá zdravím, stravováním nebo životním stylem. Tradiční kuchařky už ale přicházejí o svůj prim a nahrazují je spíše knihy na téma, jak žít zdravě. Možná byste čekali, že kuchařek si lidé koupí výrazně více, ale ve skutečnosti je tento poměr co do počtu prodaných kusů vyrovnaný. To je ale díky širší nabídce kuchařek, mezi jednotlivými tituly jasně vyhrávají ty, které se zaměřují na zdravý přístup k životu a vlastnímu tělu, než publikace věnující se výhradně receptům.

Soudě podle prodeje knih, jsou Češi v kuchyni sofistikovanější než třeba před patnácti lety a zajímají se o kvalitnější a zdravější suroviny. Za posledních 15 let se změnily požadavky a místo kuchařek celebrit se nyní hlavně prodávají tituly profesionálních kuchařů, foodbloggerů a odborníků na výživu. V roce 2007 byla v naší síti nejprodávanější kuchařkou Nebe v hubě Zdeňka Trošky, zatímco dnes jsou na vrcholu kuchařky jako Jíme zdravě s Fitrecepty nebo Máme to rádi zdravě.

Podpis známé osobnosti měl prý na úspěch kuchařky vždy velký vliv. Na první pohled do žebříčku prodejů jsou knihy ať tak či onak známých osobností obvykle násobně úspěšnější, například kuchaři Zdeněk Pohlreich či Roman Vaněk, kteří mají v absolutním žebříčku nového tisíciletí každý hned několik veleúspěšných knih a zjevně ještě neřekli poslední slovo. I oni však vidí trend zdravé kuchyně a pro domácí kuchaře a kuchařky přišli se svou troškou do mlýna. Pohlreichovu knihu ‚Fresh kuchyně‘ najdete rovněž mezi nejúspěšnějšími kuchařkami.

Prodejnost kuchařek či knih o zdravém životním stylu je prý poměrně málo sezónní. Jako dárek jsou poměrně všestranné a muži je často volí jako „tutovku“. Ženy kupují naopak především samy podle vlastního rozhodnutí. Kromě přirozeného vrcholu v předvánočním období, lze pozorovat zvýšený zájem o kuchařky na začátku letní sezóny v souvislosti se zahájením grilování, zahradních párty či venkovního posezení. Knihy o zdraví a hubnutí přicházejí na řadu naopak hned v zimě a na jaře, dokud jsou naše předsevzetí ještě silná.

TOP 10 za rok 2018

  1. Labyrint pohybu, autor R. Červenková, P. Kolář
  2. Jednoduše a dokonale – maso, autor. R. Vaněk
  3. Máme to rádi zdravě, autor T. Kosačík, L. Kosačíková
  4. Psychosomatická prvouka, autor R. Honzák
  5. Velmi osobní kniha o zdraví, autor M. Slimáková
  6. Břicháč Tom aneb Jak jsem zhubl 27 kg a vy můžete taky!, autor T. Kosačík
  7. Příběhy obyčejného uzdravení, autor J. Hnízdil
  8. Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma, autor T. Kosačík
  9. Jíme zdravě s Fitrecepty, kolektiv autorů
  10. Fresh kuchyně, autor Z. Pohlreich

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here