​Co se zbytky vánočního cukroví?

1
11186

Před svátky hospodyňky střeží napečené vánoční cukroví jako ostříž a každé ujídání je provázeno dlouhými výčitkami. O svátcích je konečně cukroví volně přístupné. Ruku na srdce – také vám nejlépe chutnalo právě v tom zakázaném předvánočním období? Teď máme problém opačný: Co se zbylým vánočním cukrovím?

Vánoční cukroví u nás patří mezi jeden z nejsilnějších symbolů Vánoc. Podle průzkumu Z farmy domů letos peklo doma vánoční cukroví 77 % lidí, dalších 17 % ho koupilo. Zbytek jej dostal od příbuzných či známých nebo se obešel úplně bez něj. Vánoční cukroví nás obklopovalo na každém kroku.

Je to zvláštní, ale po svátcích už pro nás vánoční cukroví ztrácí svou atraktivnost. Poslední chvíle slávy zažívá na sváteční novoroční tabuli, tím ale končí. Teď nastává otázka, co s ním. V podstatě máme čtyři možnosti: vyhodit, zmrazit, rozdat, nebo je přetvořit na docela novou dobrotu.

Nesnězené vánoční cukroví často končí v koši

„Pečivo, mezi které vánoční cukroví spadá, patří v Česku dlouhodobě na vrchol žebříčku nejvíce vyhazovaných potravin. Ročně se v Česku celkem vyhodí 356 835 tun pečiva, domácnosti se na tomto plýtvání podílejí 109 273 tunami,“ popsal Martin Prokop, autor projektu zfarmydomu.cz, jehož cílem je zamezit plýtvání potravinami a naučit spotřebitele zodpovědnému přístupu k potravinám.

Vánoční cukroví můžeme zamrazit

Uchovat zbylé vánoční cukroví na pozdější příležitost patří mezi poměrně oblíbená řešení – podle průzkumu takto postupuje 19 % dotázaných. Jen se ujistěte, že pro cukroví skutečně najdete v brzké době využití. Máte stále přeplněný mrazák, do kterého spíše přibývá, než ubývá? Pak zvažte, jestli takto uchovávané vánoční cukroví není pouze oddalování jeho vyhození.

Čerstvě napečenému vánočnímu cukroví se nic nevyrovná. Když už se rozhodnete některé cukroví zmrazit a tak uchovat třeba na Velikonoce, dobré zkušenosti jsou s vanilkovými rohlíčky, piškotovými rumovými koulemi, pracnami nebo lineckým. Nevhodné je cukroví s krémy.

Vhodné jsou pevné uzavíratelné plastové nádoby, do kterých cukroví naskládejte, označte datem a uložte do mrazáku. Pokud máte možnost, i pro tento účel je vhodný některý z vákuových systémů uchovávání potravin.

Až budete chtít cukroví rozmrazit, je to snadné. Z nádoby vyskládejte cukroví na tác či talíř a nechte při pokojové teplotě povolit. Nakonec můžete ještě jemně pocukrovat.

I když patří zmrazování zbytků vánočního cukroví mezi poměrně rozšířené, mělo by to být spíše krajní řešení. Správně bychom měli zamrazovat cukroví čerstvě upečené.

Zvířata vánoční cukroví neocení

Časté je, že nosíme zbytky cukroví do lesů a lesních zookoutků, abychom tak v zimních měsících přilepšili jejich zvířecím obyvatelům. Zvířatům ale vánoční cukroví neprospívá. Například v zookoutku v pražské Malé Chuchli kvůli neukázněnosti návštěvníků koncem roku uhynula dvě zvířata. Velké množství pečiva, které zvířata pozřou, jim způsobuje zažívací problémy, které mnohdy vedou až k jejich úhynu. V případě, že chcete zvířatům přilepšit, odevzdejte pochutiny pracovníkům nebo je nechte odložené na určených místech. Nikdy nevhazujte krmení rovnou do výběhů se zvířaty.

Lepší způsob, jak naložit s přebytky, je věnovat je hned po svátcích do azylových domů, nemocnic nebo sociálních ústavů.

Ze starého nové nemusí platit jenom u nábytku

Zkuste do internetového vyhledávání zadat heslo jak zužitkovat zbytky cukroví. Můžete se inspirovat receptem na bábovku, tvarohový koláč, závin a řadu dalších moučníků. Nebudete tak muset mít výčitky svědomí z vyhození a vaši blízcí třeba ještě přidají pochvalu za chutný moučník.

1 REAKCE

  1. Nechápu, proč bych měla před Vánocemi péct kila cukroví a pak je dávat zvěři, zvířatům, slepicím nebo je vyhazovat. Koupím pár kousků, abych měla na vánoční tabuli. Stejně to sladké během vánoc nikdo nejí.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here